Blog > Komentarze do wpisu
Wizyta Miedwiediewa i obsesje Katynskie

Za tydzień rozpoczyna sie wizyta Prezydenta Rosji Miedwiediewa,co wzbudza spore zainteresowanie przede wszystkim w Polsce ale i w Rosji oraz w samej Unii Europejskiej.

Nie dziwi to zainteresowanie biorąc pod uwagę praktycznie dziesięć lat okresu lodowcowego we wzajemnych stosunkach,które mozolnie są odbudowywane przez obecny rząd Premiera Tuska.

Ocieplenie w stosunkach polsko-rosyjskich jest również w interesie UE ale i naszego sojusznika USA w tym ze względu na trudności w prowadzeniu wojny w Afganistanie i zapewnieniu staconujacej tam armii odpowiedniego zaopatrzenia.

W kraju-niestety-przeważa dyskusja w "starym,historycznym(o ile nie histerycznym)" stylu pod tytułem czy Miedwiediew nas przeprosi za Katyń.

Chciałbym wszystkim przypomnieć,iz proces przywracania prawdy o Katyniu rozpoczął się jeszcze w czasach glasnosti Gorbaczowa i jego wizyty w Polsce bodajże na wiosnę 1989 roku.Gorbaczow nie dojrzał jeszcze do przeprosin ale uczunił to w kilka lat póżniej jego następca Borys Jelcyn w czasie pamiętnej wizyty w Warszawie(przywożąc ze soba wiele dokumentacji z rosyjskich archiwów - w tym rozkaz rozstrzelania polskich oficerów podpisany przez członków Biura Politycznego łącznie ze Stalinem!);uczynił to również Premier Putin na cmentarzu w Katyniu w kwietniu 2010;dzisiaj rosyjska Duma ma przyjąć stsowną rezolucję potępiającą zbrodnię Katyńską dokonana przez Stalina!

A więc ,wszystkie najwyższe władze rosyjskie nie tylko przeprosiły nas za Katyń ale i potępiły tą zbrodnię!

Rosjanie nazywają mord na kilkunastu tysiącach polskich oficerów "zbrodnią wojenną",my upieramy się(?),że była to "zbrodnia ludobójstwa" ale czy zmiana kwalifikacji(na naszą) ma aż tak zasadnicze znaczenie,szczególnie w świetle wielu otwartych i niezałatwionych spraw w relacjach z Rosją?

Czy każda wizyta przywódcy Rosji musi zaczynać się każdorazowo od przepraszania za Katyń ?

W tym kontekście przypomina się stary dowcip o Władysławie Gomułce(1 sekretarz KC PZPR z lat 1956-1970) a mianowicie: Gomułka oraz jedna kobieta(młoda i atrakcyjna) zostali jedynymi ludzmi na ziemi,którzy przetrwali kataklizm kosmiczny.

Pan Bóg dał im za zadanie odnowę i rozmnozenie rodzaju ludzkiego po katastrofie ale jakoś Gomułka czy to z powodu wieku czy innych przyczyn nie bardzo się do prokreacji zabierał.

Młoda kobieta stawała się coraz bardziej agresywna i zniecierpliwiona a tu nic.

Wreszcie pewnego razu w czasie kolejnej próby Gomułka wyrzucił z siebie: będę się z tobą kochąc ale za kazdym razem pod warunkiem iz uznasz granicę na Odrze i Nysie !

Obyśmy się w stosunkach z Rosją nie znależli w sytuacji Gomulki wobec mlodej i atrakcyjnej kobiety !

piątek, 26 listopada 2010, haj001

Polecane wpisy