| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
Tagi
RSS
czwartek, 21 grudnia 2017
DUDA to nie prezydent RP a ADRIAN !

Pan Duda obwiescil narodowi,ze podpisze procedowane w Sejmie i Senacie ustawy o SN i KRS i uczynił to w sposob prowokacyjny w kilka godzin po tym jak Komisja Europejska podjęła(jednoglosnie) uruchomienie procedury Art 7 w sprawie nieprzestrzegania Konstytucji i praworządności przez polskie wladze tj rząd PiSu i jego wiekszość w obu izbach parlamentarnych.

To czarny dzień dla Polski,stajemy sie pariasem w UE - oraz w USA - a cieszą sie nasi tacy sąsiedzi jak putinowska Rosja.

Do tego wszystkiego doprowadził "skromny" poseł,szef PiS niejaki Jarosław Kaczyński ,człowiek zyjący traumą po bracie,ktory zginąl w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem(wraz z 95 innymi osobami) oraz zywiący sie chorobliwą zachłannością na władzę(absolutną) oraz nienawiścią i pogardą do ludzi,szczególnie tych swoich współobywateli o poglądach różnych od jego własnych lub mniej lub bardziej otwarcie demonstrujących niezgodę na jego zamiary i czyny.

Kaczyńskiego myśl polityczna sprowadza się do przejęcia absolutnej wadzy w Polsce poprzez własną partię nieograniczoną i nieskrępowaną żadnymi zewnętrznymi wpływami lub ograniczeniami.

Stad zniszczenie TK(wprowadzenie swoich popychadeł),przejęcie-poprzez Ministra Sprawiedliwości(i prokuratora Generalnego) kontroli nad całym sądownictwem(sądy powszechne,okregowe ,KRS i SN),przejęcie resortow siłowych tj MSW i MON przez wlasnych wiernych akolitów i last but not least kierowanie rządem za pomocą premiera-wykonawcy własnych polecen-początkowo przez wojta z Brzescza niejaką Szydło a od kilku dni exbankowca i figurnata z BZ WBK niejakiego Morawieckiego.

Na koncu wódz Kaczyński przerabia ordynację wyborczą tak aby zapewnić swojej partii zwycięstwo(na wieczne czasy) a marginalizując parlament(jego wiekszośc w obu izbach )skutecznie eliminuje jakiekolwiek działania opozycji oraz tak naprawdę eliminuje Sejm jako miejsce debaty politycznej.

Taki stan nazywa sie DYKTATURA;jesliby PiS miał zdobyć większośc konstytucyjną ,czeka nas zmiana Konstytucji a  PiS zostanie wpisany do niej jako przewodnia partia narodu oraz  zaczną sie przyspieszone działania mające na celu wyprowadzenie Polski z UE czyli tzw Polexit!

Pan Duda jako prezydent RP, gdyby mial minimum integralnosci i wiarygodności jak strażnik Konstytucji ,mógłby juz dawno-bo w początkach 2016 r wybic się na niepodległośc(wobec Kaczyńskiego) i zablokowośc ten marsz Polski w przepaść;niestety ten bezwolny lokator pałaców na Krakowskim Przedmioeściu i w Belwederze -nie robi nic ,panicznie bojąc się Kaczyńskiego ,sprzeniewierza sie własnej przysiędze wobec narodu i Konstytucji.

Zajmuje się nartami,napuszonymi przemówieniami i Ruchadłem Leśnym i nic dziwnego,że jest przyslowionym Adrianem w przedpokoju na Nowogrodzkiej,gdzie urzeduje od lat wszechpotęzny dyktator Kaczyński !

Był Adrianem, Duda, i zostanie do konca swych dni Adrianem,wykpiwanym,wyszydzanym i pogardzanym,przykładem bezwolnego wykonawcy czyjeś woli......

Wstyd i hanba,na pochybel panie Duda...........

Ta częśc społeczeństwa,która w referendum głosowała za przystąpieniem do UE i która w swej masie jest zwolennikiem demokracji,trójpodzialu wladzy oraz członkostwu Polski w UE ,MUSI się teraz zmobilizować i odsunąc jak najszybciej PiS i jej wodza od władzy;nie będzie łatwo ale dla dobra nas wszystkich,naszych dzieci i wnuków nie pozwólmy Kaczynskiemu zrealizować swojej strasznej dyktatorskiej ,nietolerancyjnej i zasciankowej wizji!!!

Jutro moze byc za pozno !

czwartek, 30 listopada 2017
Trzeba wygrac samorządy !

Walec PiSu demoluje -skutecznie- demokracje w Polsce.Niezaleznosc sadow wisi na włosku(może na wecie Prezydenta?),i w zwiazku z tym zabrano sie za samorządy poprzez zmianę ordnacji wyborczej,ktora ma dac zwycięstwo PiSowi.

Jeśli PiS wygra samorządy-to jedyna partia przeciwna samorządom!-to bedzie zaorane i staniemy sie krajem o totalitarnym,policyjnym systemie(można też mówic o faszystowskim systemie).

Aby do tego niedopuscić ,opozycja i spoleczeństwo obywatelskie musi sie zmobilizowac i wygrac samorządy;czasu jest mało szczególnie,że pośród partii opozycyjnych chęci do wspołpracy i w spólnego frontu za bardzo nie ma.

Pierwszą jaskółką-wątłą - wydaje sie wspolna kandydatura Trzaskowski/Rabiej w Warszawie( o ile nowa szefowa Nowoczesnej tego nie utopi) za czym powinna powstać wieksza koalicja CAŁEJ opozycji tj: PO,Nowoczesnej,Kukiz15,PSL,SLD,ruchu p Nowackiej,ruchów miejskich,KODu,Obywateli RP,Akcji Demokracji i tysięcy Polaków,ktorzy nie chcą zyć ponownie w dusznym,totalitarnym narodowo-katolickim kraju pod wodzą J Kaczyńskiego.

Trzeba utworzyć taki wspólny i powszechny Front Demokratyczny i pokonac PiS w wyborach do samorzadow w przyszlym roku;tak w duzych iśrednich miastach ale przede wszystkim w sejmikach wojewodzkich!

Tylko wspolny wszechogarnijacy front na wybory samorządowe da nam,obywatelom zwyciestwo,i to zwyciestwo pomoze nam wygrać wybory parlamentarne w 2019 roku!

Dzwon już bije ,i nie pytajcie komu dzwoni...on dzwoni nam wszystkim.......

czwartek, 12 października 2017
Wszystkie(?) obietnice Antoniego Macierewicza

Pan Macierewicz - po niechlubnej ucieczce ze Smoleńska w trakcie ktorej chcial zaslaniac okna pociągu- powrócił do Warszawy -i przejąl archiwum WSI,którym dysponował  jako pełnomocmik d/s likwidacji tej służby.

To w ogóle jest jakaś mocno tajemnicza historia do dzisiaj nie wyjaśniona,szczegolnie,że w miedzyczasie zmieniło sie kilku ministrów w MONie a  po prezydencie Kaczyńskim ,prezydentem został Komorowski;ale pominiemy ten wątek,wymaga on głebszej analizy,może zajmie sie nim p Piątek.

Jak AM został szefem MONu,to po prawie roku urzędowania zerwał przetarg na smiglowce a oferenta - producenta Caracali-potraktowano z buta i to nie tylko MON ale i MSZ i Minister Morawiecki.

AM gardłował - razem z premier Szydło - w Mielcu i Swidniku- ze zaraz zloży zamowienia na inne potrzebne smiglowce( w tym Blackhawki) ale od czasu tych obietnic minęło póltoraroku i NIC !

Warto przypomniec AM,ze okres zywotnosci smiglowcow serii MI na wyposazeniu naszej armii konczy sie najpozniej w 2019 r a termin dostaw nowych maszyn to 2-3 lata czyli armia zostanie UZIEMIONA.

Po kilku miesiącach AM z triumfem obwiescil,ze MON zakupi dla armii 1000 dronów!

Troche dronow jest na wyposazeniu z wczesniejszych inwestycji  ale tych 1000 to nikt nie widzial ani nie slyszał!

Teraz AM odkrył cyberwojnę(moze w rezultacie przepychanek z Anna Strężynska-Ministrem cyfryzacji)  i oswiadczł powstanie nowego rodzaju wojsk a mianowicie CYBERARMII liczącej 1000 żołnierzy !

(dla porówania Wlk Brytania ma takich ok 2 tys a USA ok 9 tys);

Kłopot z tym,że kandydatem na takiego zołnierza musi być wysoko wyspecjalizowany informatyk/programista komputerowy ,ktorych na rynku brak a pensje w tej brańzy dla szeregowego pracownika z doświadczeniem oscyluja miedzy 15 a 25 tys pln;co więcej ci specjalisci nie sa specjalnie przywiazani do swojego miejsca pracy mogac pracowac NA CALYM SWIECIE a wiec perspektywa sluzby wojskowej u Macierewicza nie wydaje sie byc atrakcyjna.

Stad wydaje mi sie ze z cyberarmia bedzie jak z poprzednimi bunczucznymi zapowiedziami - wielkie nic albo male G..o!

Do opisanych wyżej "fantazji?" AM nalezy dodac jeszcze inna,ktora uczynila go niezastapionym(?) dla PiSu a mianowicie obietnica wyjasnienia katastrofy pod Smolenskiej,która to tajemnica PiS żywi sie od 7 lat i ktorej- w istotnej mierze- zawdziecza zwyciestwo w wyborach 2015.

Jak te wszystkie bajki,klamstwa i mity dotra do szerokiej publicznosci dni AM a i PiS beda policzone !

poniedziałek, 09 października 2017
Różaniec na granicach;awans na mundial 2018

W czasie weekendu dwa wydarzenia zwróciły uwagę naszego społeczeństwa.

Pierwszym była tzw modlitwa różańcowa- sponsorowana przez Państwowe spółki(!) na granicach naszej ojczyzny,ostentacyjnie z okazji święta ustanowionego po zwycięskiej bitwie z flotą turecką pod Lepanto w początkach XVI wieku - a według organizatorów w tym nasz narodowy kościół katolicki pod hasłem obrony Polski przed islamizmem- czytaj przed przyjmowaniem uchodzców uciekających przed koszmarem wojen w Syrii,Afganistanie i wschodniej Ukrainie!

Nie wiem ilu wiernych wzięło udział w tej modlitwie ale modlenie się z krzyżem i kopia Szczerbca na granicy polsko-niemieckiej zakrawało na groteskę i było po prostu śmieszne! podobnie zreszta modlitwy na lotniskach międzynarodowych a nawet wzdłuż brzegów Bałtyku(czyżby obawialiśmy sie muzułmańskicjh hord napływających ze Skandynawii czy też obawialiśmy sie naplywu pogańskich Wikingów?

Nie odmawiam wiernym modlitwy ani różańca ale pamietam wszechobecną krytyke muzułmanów modlących sie na ulicy !

A czym ten różaniec rózni sie od ich modlitwy?

W cieniu modlitewnego wzmożenia w piatek odbyła się bardzo ciekawa  konferencja pt" Kryzys Migracyjny:dokąd zaprowadzi nas nienawiść" zorganizowana przez Michała Boniego z parlamentu Europejskiego oraz Global Dignity Poland z udziałem m.innymi dr Adama Bodnara RPO,Anny Carin-Ost z UNHCR oraz Abp G.Rysia,Metropolity Łódzkiego(przysłal list),która miała na celu m.innymi znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego w Polsce-gdzie uchodzców jest minimalna ilość a mniejszości narodowe są też nieznaczne - panuje tak wszechobecna niechęć i wręcz nienawiść do wszelkich obcych a w szczegółności wyznających mahometanizm?Dlaczego zatraciliśmy jako spoleczeństwo naturalną i humanitarną gtowośc do solidarności z ludzmi uciekającymi przed wojną i prześladowaniami?skąd obawy przed ludzmi innego wyznania i innego koloru skóry,innej mowy?

Wielka Polska na przestrzeni XIV-XVIII wieku to Polska wielonarodowa i wielowyznaniowa!

Nie wolno nam zapominać ,że sami emigrowaliśmy z powodu prześladowan i wojen: po rozbiorach,po wojnach napoleonskich,po przegranych powstaniach : 1830,1848,1861,1905;po I i II wojnie światowej,po stanie wojennym w latach 1981/82 i teraz obcych nie chcemy?boimy sie?

w latach 50tych przyjeliśmy kilkadziesiat tysiecy Grekow uciekających po wojnie domowej,kilkanascie tysiecy koreanczykow uciekajacych przed wojna, w latach 1956-58 okolo 400 tys Polakow wracajacych z ZSRR po wysiedleniach i wywozkach NKWD ,okolo 100 tys Ceczenow uciekajacych przed wojna na Kaukazie itd itd

Czy jedno goebelsowskie przemowienia wodza pisowskiego Jarioslawa Kaczynskiego wystarczylo aby spoleczenstwo zapomnialo o naszym dziedzictwie kulturowym,o naszej wierze katolickiej i nauczaniu papieza Franciszka i JP II? i uwierzylo w propagande o obcych przuynoszacych zaraski i dziwne choroby?terroryzm? i inne bzdury wygadywane przez Kaczynskiego Blaszczaka i Szydlo????

Dopoki nie uporamy sie z takimi postawami,nie mamy prawa nazywać się ani chcrzescijanami ani Polakami!

 

Z innej zupelnie beczki,nasza narodowa drużyna szczęśliwie przebrnęła eliminacje i zagra na Mundialu 2018 w Rosji.

Ostatni mecz obnażył jej wszystkie słabe strony:

dziurawą obronę

brak utrzymania koncentracji przez 90 minut

brak prostopadłych podan do przodu

kiepską lewa strone(prawa to ; Piszczek-Blaszczykowski-Lewandowski)

koniecznosc poprawy strzeleckiej formy Grosickiego(za duzo strzalow panu Bogu w okno)

koniecznosc znalezienia drugiego napastnika-partnera dla niezawodnego Lewandowskiego(oprocz Milika,ktory wiecej pudluje niz strzela)

Teraz przy dozie szczęścia sie udało;na mundial duzo za malo !

czwartek, 21 września 2017
Cuda Morawieckiego odczarowane.......

Pan wicepremier i minister finansow Morawiecki z triumfem oglosil na wczorajszej konferencji prasowej,ze nigdy w sierpniu nadwyżka budżetowa nie osiągnęła prawie 5 mld pln!

To fakt i sam w sobie pozytywny!

Ale popatrzmy co sie za tym kryje - a oczym pan wicepremier nie raczył poinformowac?

Otóż nadwyżka wynika z nieproporcjonalności pomiedzy dochodami budżetowymi i wydatkami budżetowymi; o ile dochody budżetowe wyniosły ok 72% zaplanowanych to wydatki sięgnęły ledwie 56% co daje ową nadwyżkę.

Co to oznacza? ano to,że rzeczywiście dochody-szczególnie z VATu istotnie wzrosły szybciej niż planowano,ale wydatki są skutecznie hamowane.

Hamowane wydatków to przede wszystkim celowe(!) opóżnianie przekazywania środkow z budżetu centralnego na inwestycje co powoduje właśnie tą nadwyżkę.

A brak inwestycji to spowalnianie wzrostu gospodarczego i spowalnianie niezbędnych inwestycji .Wicepremier na końcu stwierdził że na koniec roku przewiduje deficyt w budżecie co oznaczać będzie nie mniej niż więcej wzrost zadłużenia finansów publicznych.

Reasumując konsumujemy coraz więcej na kredyt!

I  takiej sytuacji nie da sie utrzymać w nieskonczoność o czym zachwycony elektorat i sympatycy PiSu wydają się nie widzieć nie mowiąc o tym,że nie potrafią zrozumieć !

piątek, 15 września 2017
Czy tzw"dobra zmiana" da rade zapobiec krachowi w emeryturach?

Obecny system emerytalny ugina sie pod ciężarem sytuacji demograficznej Polski,gdzie przybywa szybciej emerytow(już stanowią ok 16% populacji) niż pracujących.

Na domiar zlego dwie "reformy" wprowadzone przez PiS przyspieszaja tempo spadku pracującej(i placącej składki ZUS)populacji populacji;reforma lub deforma szkolnictwa zaskukuje opóznieniem w wejsciu na rynek pracy ok 500.000 osób a obniżenie wieku emerytalnego z 67 do 60 i 65 roku zycia przuspieszonym przejściem na emerytury ok 330.000 osób!

O ile ostatnio dopłaty z budżetu do ZUS(na wypłatę bieżących wydatkow na emerytury) wynosiły ok 40 mld pln,to od przyszlego roku ta kwota wzrosnie do 50 mld a w ciągu kilku lat do 100(!) mld pln.

Przy przychodach budżetu szacowanych w przedziale 400-450 mld pln bedą to najwieksze  pojedyncze wydatki,i są uzasadnione obawy czy nie doprowadzą one do krachu w budżecie.

Stąd w Min Fin trwaja-podobno- prace nad kolejną reformą systemu emerytalnego,ktory ma polegać m.innymi na wprowadzeniu jednolitej,państwowej emerytury dla każdego na poziomie +/- 1000 pln/miesiecznie,uzupełnianej indywidualnymi programami typu IKE,zakładowymi itd

Warto w powyższym kontekście wskazać i przypomnieć,iż za 1000 pln miesięcznie nie da sie wyżyć a my Polacy nie chcemy ani specjalnie nie umiemy oszczędzać;

Populistyczne dwie reformy PiS -niestety za aprobatą dużej części spoleczeństwa niepotrafiącego mysleć w dluższej nie rok perspektywie-podłożyły pod kraj tykającą bombę ktora może eksplodować już za kilka lat!PiSu juz wtedy u wladzy nie będzie(więc ich to nie obchodzi) a spłęczństwo dostanie w d..e i gniew obróci się przeciwko aktualnie rządzącym?

Czy o to chodzi dzisiaj Kaczyńskiemu i jego akolitom?

środa, 06 września 2017
Reparacje od Niemiec?prawda czy falsz?

Jakos tak w ogorkowym sezonie(w tym roku takiego sezonu nie bylo),PiS nagle wróił do kwestii reparacji(odszkodowań) od Niemiec za straty jakie Polska poniosła w rezultacie 2gie wojny swiatowej.

Oredownikiem zostal posel PiS niejaki Mularczyk a w jego slady poza wodzem PiS Kaczynskim poszli inni działacze tej partii,otwierając kolejny front i konfrontacje tym razem z Niemacmi.

Warto przypomnieć w kontekście w/w głupich i nieodpowiedzialnych dzialan-fakty:

 

1/2ga WSwiatowa w Europie skonczyla sie 8 maja 1945 r podpisaniem bezwarunkowej kapitalucji przez hitlerowskie Niemcy i 4 mocarstwa(USA,Wlk Brytanie,ZSRR i Francję)

2/akt kapitulacji oznaczal KONIEC panstwa Niemieckiego

3/pomiedzy 17 lipca a 2 sierpnia odbyla sie Konferencja Poczda,mska(z udzialem USA/ZSRR i Wlk.Brytanii) gdzie ustalono m.innymi demiliratyzacje,denazyfikacje,demokratyzacje,decentralizacje i dekartelizacje Niemiec;odszkodowania dla panstw poszkodowanych przez Niemcy(kodszkodowania mialy byc wyplacane z terytoriow okupowanych przez zwycieskie mocarstwa),15% odszkodowan naleznych ZSRR ma otrzymac Polska,przesiedlen ludnosci niemieckiej z terenow Czechoslowacji,Polski i Wegier,podzial Niemiec na 4 strefy okupacyjne,ustalono zachodnia i pln granice Polski(nie ustalono wschodniej granicy Niemiec co nastapilo dopiero w 1990 r)

4/w 1949 r z trzech stref zachodnich powstala Niemiecka Republika Federalna a ze strofy okupowanej przez ZSRR ,Niemiecka republika Demokratyczna

5/w 1952 trzy mocarstwa zachodnie zrzekly sie dalszych odszkodowan z terytorium NRF;ZSRR uczynil to 22.08.1953 a w ślad za nim rząd polski w dniu 23.08.1953

Warto zaznaczyc,że skoro Polska otrzymywala 15% odszkodowan naleznych ZSRR,z momentem rezygnacji ZSRR z reparacji automatycznie Polska nie mogla domagac sie odszkodowan,chyba ,zeby(teoretycznie) rzad NRD mial zamiar dalej te odszkodowania wyplacac(czego oczywiscie nie uczynil)

A wiec zrzeklismy sie odszkodowan w 1953 w sposob prawnie wiazący!

Traktaty gwarantujace ostateczna granice Polski na zachodzie podpisano w 1990 roku przez rzady premiera Mazowieckiego i kanclerza Kohla,bedace nastepstwem traktatu zjednoczeniowego Niemiec tez z 1990 r(tzw traktat 2+4)

6/w ramach polsko-niemieckiego traktatu z 1990 powstala Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie zasilone przez rząd Niemiec kwota 2.5 mld DM,z ktorego zaspakaja sie indywidualne roszczenia Polakow wynikajace ze szkod doznanych w czasie 2 wojny m.innymi ofiar obozow koncentracyjnych,prac przymusowych itd

Reasumujac :otzrymywalismy odszkodowania w latach 1945-1953,uzyskalismy czesc Niemieckich terytoriow na Wschodzie(Pomorze ,Warmie&Mazury,Dolny Slask,Lubuskie i Zielonogorskie,Opole) oraz srodki wyplacane osobom fizycznym przez Fundacje j.w

7/ten stan- braku podstaw do jakichkolwiek dodatkowych roszczen  potwierdzil rzad RP w 2004 r

 

Temat reparacji i odszkodowan zostal w pelni,kompleksowo zalatwiony i jest zamkniety;nie ma zadnych powodow ani faktow mogacych wznowic te ewentualne roszczenia.

Kolejny ruch PiS to kolejna proba jatrzenia i atakowania naszego najwiekszego partnera gosp[odarczego i sprzymierzenca w NATO i EU dla niskich,partyjnych wewnetrznych interesikow.

wtorek, 05 września 2017
Nasza pilka nozna

Dwumecz w weekend zaczelismy laniem w Kopenhadze(0:4) i zwyciestwem w Warszawie(3:0).

Wiekszośc obejtrzała mecze w telewizji częśc na żywo w tym 56 tys na arenie PGE - Narodowym.

Co mozna powiedzieć o naszych pilkarzach,szczególnie  w świetle entuzastycznych wypowiedzi kibiców opuszczających stadion wczoraj wieczorem?

Mnie nasz zespół rozczarował; nie tyle otrzymanym laniem od Duńczyków ile przebiegiem meczu w Warszawie.

Zacznijmy od tego ostatniego meczu:

- w pierwszej połowie nie zaistniał Grosicki

- nowi gracze tj Rybus,Markuszewski i Milik wypracowali jedna sytuacje po ktorej padla bramka(Milik) ale potem juz niewiele wychodziło

-Milik powinien strzelic nie jedna a co najmniej 2/3 bramki bo niestety pudlowal równo i to w sytuacjach sam na sam z bramkarzem!inna rzecz że Milik-przynajmniej w reprezentacji regularnie pudłuje mimo wylożonych przez partnerów piłęk;albo strzela za szybko i nerwowo albo sie spóznia;kłopot jest taki ,ze brak dla Milika dublera i wtedy atak to tylko Robert Lewnadowski

Robert Lewandowski tak naprawdę strzelił dwie bramki:jedną fantastycznie z wolnego(nieuznana) i drugą z karnego(tak naprawdę ten karny był za nieuznaną bramke podarunkiem od sędziego)

-Polacy grali chaotycznie i nerwowo,dopiero wprowadzenie Błaszczykowskiego uspokoiło gre a Błaszczykowski narzucił agresywny styl gry po których padły bramki Glika i Lewnadowskiego(mogly byc też Milika -ale o nim już wcześniej)

Obrona dosyć chaotyczna,ale dużo lepsza niż w Kopenhadze(Glik i Pazdan);

Fabianski dobrze i skoncentrowanie bronił;bramka Kazachów(spalona) pokazala jak dziurawa potrafi być nasza obrona

Co do meczu z Dunczykami - disaster jak mówią Angole -samotny Lewnadowski otoczony przez dwoch a czasami trzech rosłych graczy z Danii nic nie mógł(nie potrafil?) zrobic a koledzy tez nie pomagali!

W obu meczach brakowalo dlugich podań do przodu ,nie brakowalo zato wielu nieporozumień.

W takim stanie może uda się nam wygrać pozostale 2 mecze(z Armenią i Czarnogorą) ale łatwo nie będzie!

Jak oceniam szanse na MS 2018? wyjście z grupy będzie sukcesem,na wiecej sie nie nastawiam.

Jest grupa zawodników dobrej europejskiej klasy:Lewandowski,Blaszczykowski,Piszczek,Fabianski,Szczęsny,Glik;

jest kilku aspirujacych do tej klasy:Milik,Grosicki,Pazdan ,niestety reszta ma jeszcze sporo do nauczenia sie i podciagniecia.

Czy wroci Krychowiak?oby bo Zielinski wypada slabo;czy wroci Kapustka? gdzies zginal w Anglii

Ale tym bedziemy sie martwic i spekulowac po pazdziernikowych meczach!

czwartek, 22 czerwca 2017
Grillowanie mlodego Tuska.....

Oglądałem fragmenty przesłuchania Michała Tuska przez komisję śledczą d/s Amber Gold i nie tylko byłem zniesmaczony niskiem poziomem przesluchań ale i wyraznie tendencyjnym zachowaniem sie nie tylko przewodniczacej posłanki Wasermann - ale i pozostalych przedstawicieli PiSu; ponadto poslowie członkowie komisji wykazali sie wyjatkowym nieprzygotowaniem do pracy w komisji czego najlepszym przykładem jest pan Suski,rycerz zakonu PC i tak miedzy nami mowiąc zupelny dureń o IQ prawdopodobnie na poziomie+/- 80

Pan Suski- lub jak kto woli"Caryca" dał kolejny popis swojej niewiedzy i totatalnego nieprzygotowania do pracy w Komisji zadając glupawe pytania o jakies rachunki,a na pytania M Tuska i jego pełnomocnika mecenasa Giertycha potrafił tylko wybąkać,"że nie wie o jakie pyta"!!!!!

Kilka tygodni temu oglądałem przesłuchanie byłego szefa FBI Comeya przed komisją senacką w USA;to był pokaz profesjonalego przesluchania przez profesjanalnie przygotowanych i kompetentnych senatorow,sprawnie i obiektywnie prowadzony przez przewodniczacego komisji.

Zadnych wycieczek osobistych,glupawych komentarzy nie mowiąc o strofowaniu przesluchiwanego,w czym nawiasem mówiąc celuje pani Wasermann.

Panowie posłowie  i panie posłanki,obejrzyjcie sobie w wolnej chwili przesluchanie Comeya i darujcie nam abyśmy oglądali wasz żałosny spektakl ,ktory nie ma na celu wyjasnienie w jaki sposob Marcin P,drobny cwaniaczek stworzyl wielką piramidę finansową ,a ma na celu "postawienie zarzutu bylemu premierowi D Tuskowi" ,że chronił Amber Gold !

Dobrze wam zrobi trochę nauki - o ile oczywiście zrozumiecie do czego są powolywane komisje śledcze!

środa, 24 maja 2017
Bandyci w policji;Euro od 2025 r?

Smierc Igora Stachowiaka w jednym z komisariatow policji we Wrocławiu wstrząsnęla opinią publiczną i oby doprowadziła do zasadniczych zmian w przestrzeganiu procedur i prawa przez policję ale i prokuraturę.

Stachowiak zostal zakatowany paralizatorem przez grupkę zwyrodnialców w mundurach,którzy "zabawiali" sie skutemu i leżącemu chłopakowi dawaniem wycisku paralizatorem,gdzie jeden nawet sie pochwalił"k..a" wy....balem caly akumulator"

Przez rok nagrania,które miała i policja,wice minister Zieliński i minister Blaszczak,nie mówiąc o prokuraturze,lezały sobie spokojnie w szufladach a tak KG policji,jak i prokuratura oraz kierownictwo MSWiA nie zrobilo nic aby wyjaśnic przyczyny śmierci Stachowiaka a przede wszystkim znależć i ukarać winnych!

Dopiero ujawnienie dramatycznych taśm przez dziennikarzy TVNu spowodowało reakcje odpowiedzialnych za trategię,ktora-na razie-sprowadziła się do usunięcia z policji 3 osób;

Dzisiaj w Sejmie min Ziobro ma czelnośc stwierdzić,że smierc Stachowiaka NIE BYLA rezulatatem wielokrotnego rażenia paralizatorem!!!!!

W pństwie prawa ministrowie Błaszczak,Ziobro(jako prokurator generalny),wiceminister Zieliński i komendant głowny policji zostaliby natychmiast zdymisjonowani,i jednocześnie przeprowadzono by przegląd procedur ktore nie mogą dopuszczać do powtorzenia takich zdarzeń.

Czy 'dobra zmiana" na to pozwoli? osobiście wątpię bo bylby to dowod na totalny brak kompetencji i lamania prawa przez kadry PiSu!

PiS ma i inny kłopot ,co prawda z innej sfery ale tym niemniej o decydującym znaczeniu dla kraju jak i wszystkich Polaków.

UE aby przetrwać i dalej się rozwijąc wymaga dalszej integracji ,odejścia od forsowania państw narodowych ,i w tym duchu proponuje się wprowadzenie Euro we wszystkich krajach członkowskich do roku 2025;

w naszym przypadku nie będzie to takie łatwe bowiem rządzący PiS zohydza nam Euro od dłuższego czasu,wódz PiSu Euro nie chce a na dodatek wprowadzenie Euro byc może będzie wymagać zmiany konstytucji.

Obecna opozycja tj PO i PSL w przeszłości też nie przejawiala zbyt wielkiego entuzjazmu do Euro mimo sprzjających temu okoliczności.

Ze dalsza integracja UE nastąpi jest więcej niz pewne,szczegolnie po wyborzez Emannueal Macron na prezydenta Francji;zwolennikami pogłębiania integracji są Niemcy(bez względu na to czy kanclerzem zostanie ponownie Angela Merkel czy Schulz),za jest Hiszpania,Wlochy,Holandia oraz kraje srodkowo europejskie(Estonia,Litwa,Lotwa oraz Słowacja;Węgry z pewnością tez bez wzgledu na to co mowi Orban.

Czyżby znowu zostaniemy z przysłowioną ręką w nocniku?

Jeśli ta integracja nastąpi,a nastąpi z pewnością,nie mamy innego wyboru tylko również przyjąć Euro i to jak najszybciej.

Tym samym ,byc może zaczniemy powoli wychodzic z samoizolacji jaka nam zafundował nieudolny i niedomakratyczny rząd PiSu!

środa, 19 kwietnia 2017
Polska zmierza do dayktatury;dyktatury PiSu !

Jednego -niestety-nie mozna odmwić Kaczyńskiemu i jego partii :konsekwencji i determinacji oraz dyscypliny w wprowadzaniu swojego programu TOTALNEJ przebudowy Polski od liberalnej demokracji parlamentarnej do nacjonalistyczno konserwtywnej dyktatury podlanej sosem zasciankowego i ludycznego katolicyzmu!

Co jest bardzo niepokojące to brak silniejszego opru ze strony społeczeństwa oraz zagrożonych tzw "reformami" grup zawodowych: nauczycieli,rodziców dzieci w szkołach,górników(zamykanie kopalni),sędziów,dziennikarzy itd

Odnosi się wrażenie,że przynajmniej na obecna chwile ze  gdy wprowadzana "dobra zmiana" nas bezposrednio nie dotyka,to tym co robi ;ub jeszcze chce zrobić specjalnie się nie przejmujemy!

A zrobiono BARDZO DUZO demontując system demokratyczny i trójpodzial władzy !

Po kolei"

a/zneutralizowano Trybunał Konstytucyjne(przy okazji łamiąc wielokrotnie(!) Konstytucje co uniemożliwia stwierdzanie niekonstytucjonalności działan legislacyjnych Sejmu i Rzadu !

b/powolano, łamiąc konstytucję ,osoby do TK nie mogące tam zasiadac(dublerzy) i in spe przewodniczącego(prezesa0 TK powolano wbrew obowiazującym przepisom;

c/propozycje zmian w ustawie o KRS-niekonstytucyjne -pozwolą Ziobrze ,po podporzadkowaniu sobie prokuratury,na (a)wymiane sedziow i (b)mianowanie  sedziow o pogladach PiSowskich-ergo trzecia wladza bedzie zalezna od pierwszej wladzy czyli od partii !!!!!

d/wprowadzana w niebywalym tempie rewolucja w szkolnictwie srednim,ma na celu przede wszystkim wprowadzenie nowego programu nauczania gdzie:

Polska to Chrystus narodow

Polska bez przerwy i przez wieki zdradzana(przez wszystkich!)

Rola Polski w historii Europy i swiata jest pomijana i marginalizowana wbrew "oczywistym,pisowskim faktom"

Bohaterami Polski sa wylacznie ci zolnierze ,powstancy itd itp,ktorzy polegli w sl;usznej polskiej sprawie w przegranych bitwach i wojnach!

Bohaterami powojennymi i wojennymi nie jest AK a tzw "zolnierze wykleci" czyli niedobitki podziemia z okresu okupacji niemieckiej,ktore uznaly ze nalezy zbrojnie przeciwstawic sie rezulatom konferencji Jaltanskiej i Poczdamskiej(bez wzgledu na konsekwencje)

Solidarnosc zostala stworzona przez braci Jaroslawa i Lecha Kaczynskich a Lech Kaczynski kierowal tym ruchem do 1989 r;Walesa byl agentem SB o pseudnimie Bolek i nieslusznie otrzyumal pokojowa nagrode Nobla;

ale teraz mamy jasna przyszlosc bo nawa panstwowa kieruje Jaroslaw Kaczynski,wspierany przez partie ,radio Maryja,ojca dyrektora i hierarchow KK !

e/Błaszczak kontroluje policję

f/Macierewicz- po wyrzuceniu 26 generalow i 256 pulkownikow- kontroluje wojsko

g/ulaskawiony(???)przez Dude Mariusz Kaminski kontroluje sluzby,majac jak zaden z poprzednikow kilkakrotnie wieksze mozliwosci inwigilacji i podsluchow(spec ustawy o policji sluzbach)

h/Polska nie dostosowuje sie i nie bedzie sie dostosowywac do swoich zobowiazan zawartych w traktacie akcesyjnym z UE z 2004 r !,i Kaczynski krok za krokiem wycofuje Polske z integracji z UE zmierzajac do Polexitu gdzies po 2020 roku

i/tzw prezydent ,Andrzej Duda,poslusznie wypelnia zyczenia i polecenia prezesa PiS Kaczynskiego

 

Jesli ten scenariusz- a jest on praktycznie zrealizowany - polaczymy z prawdopodobnym odrzuceniem mozliwosci przeprowadzenia wyborow parlamentarnych w 2019 r(PiS wladzy raz zdobytej TYM RAZEM NIGDY NIE ODDA) to mamy nie mniej nie wiecej dyktature!

I to dyktature nie tyle przypominajaca PRL ale gorzej ,brunatna dyktature hitlerowskich Niemiec!

Jesli nie zaczniemy stawiac oporu,WSZEDZIE,to juz po nas !a

noc dlugich nozy jeszcze przed  nami!

wtorek, 11 kwietnia 2017
Szaleństwa Macierewicza.......

No i góra urodziła mysz! tak można podsumować "wyniki" prac podkomisji d/s katastrofy smoleńskiej powołanej przez Macierewicza.

Jego tzw"eksperci"-żaden nigdy i nigdzie nie badał żadnych katastrof lotniczych(!) wyprodukowali 40 minutowy film ,gdzie na końcu zadali sami sobie(?) pytanie czy doszło czy nie do wybuchu!!!!

Ale gdy dziennikarze chcieli zadawać pytania- podkomisja szybko uciekła a na odchodnym spocony przewodniczący rzucił tylko"to nie koniec prac..."

Cóż jest w tych żałosnych wypocinach ?

po pierwsze teza,że samolot rozpadał sie w powietrzu  na kilka minut przed katastrofą;

po drugie,ze mogl leciec prosto i bez klopotów majac urwaną częśc skrzydla( o dlugosci 6 m!)

po trzecie przed uderzeniem w ziemie mial miejsce wybuch bomby termobarycznej

i po czwarte- rosujscy kontrolerzy ruch celowo błednie naprowadzali samolot aby doprowadzic do katastrofy co "sprawdzal" przylot rosyjskiego IL 76,ktory mial na pokladzie rzadowe limuzyny i ostatecznie nie wyladowal

Te pierwsze trzy "tezy" nie maja żadnych dowodow w zapisach z czarnych skrzynek ,a czwarta jest celowa manipulacja majaca na celu"przykrycie" blędow naszych pilotow,ktore dopraowadzily do katastrofy!

Cp więcej zaden z tych ignorantów nie odwiedził miejsca katastrofy!!!!

Merytoryczne uwagi i odrzucenie tych bzdurnych teorii znajduje sie w wypowiedzi p Laska,przewodniczacego Panstwowej Komisji Badania Wypadkow Lotniczych,czlonka tzw Komisjii Millera oraz w materialach polskiej wojskowej prokuratury;na marginesie duza czesc faktow zawartych w raporcie Komisji Millera jest rowniez w raporcie komisji Anodiny.....

A caly ten cyrk ma sluzyc Kaczynskiemu do podjudzania na siebie Polakow ,napuszczania jednych na dugich i dzielenia narodu!

W sumie jedno wielkie obrzydlistwo!

czwartek, 30 marca 2017
Usunąć Macierewicza.......

To co wyprawia Macierewicz w MONie i wojsku jest do niewyobrażenia!

Podsumujmy krótko jego "osiągnięcia" :

1/unieważnienie przetargu na 50 smiglowców w ostatnim etapie pod wątpliwym pretekstem,w sposób zdecydowanie pogarszający stosunki z Francją:

2/publiczne oskarżenie Francji o sprzedaż Mistrali poprzez Egipt do Rosji!

3/plecenie od 6 lat bzdur na temat przyczyn katastrofy prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem(mgła,zamach,wybuchy,spisek) etc etc!

4/powołanie grupy niekompetentnych ignorantow do tzw parlamentarnej komisji smoleńskiej,ktora nic nie znalazła nt innych przyczyn niż te określone przez Komisje Millera i wydanie kilku milionów pln na wątpliwe ekspertyzy i honoraria dla członków;

5/zbałamucenie sporej części społeczeństwa fałszywymi teoriami o zamachu na wymieniony wyżej samolot prezydencki,ktory uległ katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem z powodu permanentnego nieprzestrzegania procedur i błędów pilotów;

6/usunięcie bezpośrednio lub posrednio 90% stanu osobowego najbardziej doświadczonych oficerów ze Sztabu Generalnego WP oraz z kluczowych dowództw rodzajów broni!

7/spowodowanie istotnego obnizenia gotowości bojowej oraz jakości w dowodzeniu poprzez zastępstwo niedoświadczonymi lub niedostatecznie przeszkolonymi oficerami:

8/idiotyczne decyzje dotyczące np dyslokacji ciężkiej dywizji pancernej powodujące istotne obniżenie możliwości wyprowadzenia kontruderzenia;

9/decyzje Macierewicza jak wyżej powodując obniżenie zdolności militarnych WP mają wyrażne znamiona działania na niekorzyść bezpieczeństwa militarnego Polski,a zatem NATO, a sprzyjają dotkrynie wojennej Rosji;

10/wycofanie Polski z uciału naszych jednostek i oficerów z Eurokorpusu mającego być zaczatkiem sił zbrojnych EU

11/zatrudnianie niekompetentnych osobników w swoim najbliższym otoczeniu o niejasnych powiązaniach z państwami ościennymi(Rosja) ,np Misiewicz i Janniger

Te wszystkie wymienione  szkodliwe działania oraz dziesiątki innych niewymienionych powinny dawno doprowadzić do nietylko dymisji Macierewicza ale i postawienie go przed sądem za świadome działanie na szkodę panstwa Polskiego jeśli nie wprost o zdradę.

Gdymy tzw prezydent RP miał jaja to nie tylko jako zwierzchnik sił zbrojnych i głowa Panstwa  dawno by wezwał Macierewicza na dywanik,ale i publicznie zażądał jego natychmiastowego zwolnienia oraz przykładnego ukarania!

No ale Duda jaj nie ma,Szydło sama nic nie zrobi a wódz Kaczyński najwyrażniej jest slepy i nie rozumie ,że Macierewicz strasznie szkodzi!

Jak wreszcie spoleczeństwo pogoni PiS skala naprawienia szkód będzie ogromna ,czego narazie jakoś spoleczeństwo nie widzi lub nie rozumie zaczarowane 500+ oraz całą proppagandą lejącą sie bez przerwy z narodowych mediów typu TVP,TV Republika,TV Trwam,doRzeczy,wSieci itd

czwartek, 09 marca 2017
Reelekcja Donalda Tuska/osli upór Kaczynskiego

Trwająca od tygodnia ofensywa rzadu PiS forsujacego swojego kandydata na przewodniczącego Rady Europy(Jacka Sariusza-Wolskiego-dalej JSW) jak wynika z wczorajszych jak i dzisiejszych wypowiedzi czlonków Rady spełza na niczym,co gorzej pogłębia izolację naszego kraju oraz szkodzi generalnie mowiąc Polsce.

Przy popularnym poparciu członkowstwa Polski w UE na poziomie ponad 70% i żadaniu reelekcji Tuska na drugą kadencję(54%),każdy rozsądny minister spraw zagranicznych,nie mówiąc o premierze rządu wycofłby się z niefortunnej,bezmyślnej kandydatury i jeśli nie chcialby glosowac przeciwko swojemu rodakowi,opuściłby na ten moment obrady szczytu,aby nie dać kolejnego powodu na  umocnienie fatalnej opinii jaką ma już rząd PiS praktycznie od momentu swojego powstania w listopadzie 2016.

TAK ZROBIŁBY KAZDY ROZSĄDNY I SAMODZIELNY PREMIER!ale nie zrobi tego zagubiona jak Waszczykowski Szydło,ktora działa wg instrukcji i pod dyktando wodza PiS,nieomylnego,jedynego i wielkiego Jarosława K!

Będzie to dla Szydlo bardzo bolesna lekcja ,niestety bedzie to lekcja w zastępstwie ,bowiem powinien ja przerobic osobiscie Kaczyński.

Nie zaluję Szydlo,bo w końcu widzialy galy co braly,ale jest to kolejny dowod na dyktatorskie zapedy wodza z Nowogrodzkiej,ktory nie tylko szarga naszą-Polską- reputacją ale i pogrąza kraj w imię swoich nieuzasadnionych fobii,nienawiści(w szczególności do Tuska),kompleksów -w pogębiajacy się podział na pisowcow i antypisowcow i całkiem sporą grupe,którą nazywam neuterami(tj jak mówił klasyk:ni pies ni wydra a coś na kształt świdra-czyli obojnak!).

Prezydencja Maltańska dzisiaj wyrażnie stwierdziła ,że decyzja o reelekcji Tuska zapadnie dzisiaj i nie będzie opozniana bez wzgledu czy to się pisowskiemu rządowi podoba czy nie! Szydło będzie pewnie płaczliwie(jak ona to zwykle robi) protestować ale na nic się to niezda w świetle prawdopodobnego rozkładu glosow 27: 1 a nie podejrzewam aby Szydlo próbowala wykorzystać swoiste "liberum veto" odmawiając -co jest zwyczajem- podpisania uzgodnien ze szczytu ,bowiem mają byc tam omawiane daleko istotniejsze kwestie dotyczące przyszlego ksztaltu UE.

Ten kształt-w moim przekonaniu i w oparciu o dotychczasowe wypowiedzi znaczących politykow europejskich to Europa kilku prekości: twarde jądro(wiekszośc krajow strefy Euro)gdzie nastąpi dalsza integracja w tym w kwestiach polityki fiskalnej,zagranicznej i obronnej,oraz kraje  ktore będą do tej strefy wchodzić oraz te,ktore pozostaną poza strefa (obawiam się,ze tak bedzie z Polską) tak długo jak będzie rzadził Kaczyński,którego wizja to Unia oparta wyłacznie o związki gospodarcze i broń Panie Boże o takie wartości jak demokracja,praworządność,trójpodzial władzy,rowne prawa dla wszystkich obywateli,duża tolerancja,świeckośc państwa ,poszanowanie"inności"(tak w wymiarze religii jak i seksualności) ,poszanowanie własnej konstytucji itd.

Kaczyński tą swoją zbliżającą się klęskę z pewnością będzie próbowal sprzedać jak spisek ukladu kosmopolitów i bezbozników dybiących na Polskę i Polaków,chcących wpuścic do nas hordy muzumalńskich terrorystów,tabuny gejów i lesbijek oraz rozwydrzonych feministek,rowerzystów i wegetarian(a Polak przecież żywi się schabowym i kapustą),baby mają siedzieć w domu a co niedzielę po kościolku ma byc grylowanie iżadni obcy nie mają sie wokół pałetać,i najchetniej trzeba by się z tej całej Unii wypisać!

NA TO NIE MOZEMY POZWOLIC bo to uczyni z nas w szybkim czasie wasalem Rosji,chyba,że spółce swirów Kaczyński&Macierewicz o to dokładnie chodzi!!!!!!!

piątek, 03 marca 2017
Kolejne szaleństwa Kaczyńskiego....

Nie minęlo dużo czasu od zafalszowanych głosowań w Sali Kolumnowej(PAD wiedział,że te głosowania są co najmniej wątpliwe-ale oczywiście wszystko podpisał!),a PiS i jego wódz znowu uderzają.

Tym razem na pierwszy ogień idzie Sąd Najwyższy a konkretnie Pierwsza Prezes prof Małgorzata Gersdorf ,która śmiała skrytykowac PiS za anihilację TK oraz za niezgodnym z prawem wyborem niejakiej Julii Przyłebskiej na "prezesa" TK!

Poseł Mularczyk- aby sie podlizać wodzowi - dal swoją twarz(niewiele co prawda wartą) wystąpieniu grupy 50 kolesi do TK o zbadania prawidlowości wyboru Pierwszej Prezes SN!

Biedaczek (1) zapomniał,że ten tryb - lege artis- jest stosowany od 15 lat i nigdy nie był kwestionowany,(2) nie dogrzebał sie do regulaminu i wniosku do Prezydenta RP- a więc uzasadnienie wystąpienia do TK jest nieprawdziwe i (3) gdyby,co jest niemozliwe nawet w TK zdominowanym przez takich osobnikow jak Przyłebska,Muszynski(agent!),uznano nielegalnośc wyboru- to wowczas WSZYSTKIE wyroki sygnowane przez p prof Gersdorf byłyby nieważne( i jej poprzedników tez),w tym zatwierdzenie wynikow wuborów parlamentarnych 2015 i wyniku wybpru Prezydenta RP(czyli PADa)!!!!

Skoro stwierdzenie prawidlowosci wyborow nie istnieje to co???? kolejne wybory??

Chodzi więc o to aby za wszelka cenę pogrążyć prof Gersdorf(za obrone niezawislosci stanu sedziowskiego) i za wszelką cenę ochronic panią Przyłębską,ktora została wybrana niezgodnie z uchwalonymi przez PiS przepisami!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby tych szalństw było za mało,Kaczyński,nie nawidzący Tuska od lat,wymyślił nader prymitywna intrygę a mianowicie stwierdzając(jakim prawem?),że nie poprze Tuska na ponowny wybór na przewodniczącego Rady Europy,pokazał innego mozliwego polskiego kandydata,eurposła Jacka Sariusza-Wolskiego!

JSW ma opinię kompetentnego ale aroganckiego,narcystycznego i wrecz obcesowego osobnika o niespelnionych ambicjach;podobno deal jest taki:wystawiamy JSW,ktory i tak żadnych szans niema ale to zamiesza sytuacją w radzie Europy,a w zamian dostaniesz miejsce po Waszczykowskim(na zasadzie zamienił stryjek siekierkę na kijek) lub bedziesz naszym - pisowskim- kandydatem na komisarza UE po wygasnieciu kadencji Elzbiety Bienkowskiej!

Najzabawniejsze jest to,że na skonczonym wczoraj szczycie grupy Wyszegradzkiej w Warszawie,Słowacja,Czechy i nawet Wegry odcięly sie od forsowanego przez Szydło sprzeciwu wobec ponownej kadencji Tuska!

Tak przy okazji,Komisja Europejska przedstawiła 5 scenariuszy perspektyw i wyborów jakie stoją przez EU po Brexicie,i wyrażnie wygląda ,że UE zmierza w kierunku tzw UE kilku predkości: kraje członkowie strefy Euro będą wzmacniały integracj e tak gospodarczą jak i polityczną a pozostali- w tym niestety pisowska Polska- pozostanie na marginesie BEZ ZADNEGO wplywu na cokolwiek istotnego!

Innym słowy,na własne życzenie powoli idziemy w kierunku izolacji,zaścianka i marginalizowanego,niewa.znego kraju tzw prawdziwych Polaków o czy marzy zakompleksiony wodz PiSu!

I nato spoleczeństwo nie może pozwolić!

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 30