| < Styczeń 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zakładki:
Tagi
RSS
piątek, 10 kwietnia 2015
Znowu Smoleńsk!

Dzisiaj mija piata rocznica wypadku lotniczego pod Smoleńskiem,w ktorym zginęli wszyscy pasażerowie łącznie z ówczesnym prezydentem RP.

Przed samą rocznicą ,Naczelna Prokuratura Wojskowa(NPW) a tak naprawdę radio RMF zaserwowało nam nie tyle sensacje ale dużo lepszy odczyt z tzw czarnych skrzynek rozmów w kabinie pilotów,ktory dobitnie pokazuje,że nie tylko w kabinie przebywały w czasie podejścia do lądowania niepowołane osoby(co najmniej gen Błasik i dyr Kazana z MSZ) ale i czynnie wtrącały się w sam manewr podejścia do próby lądowania(gen Błasik),co prawdopodobnie wynikało z uporu prezydenta RP p L.Kaczyńskiego aby koniecznie rozpocząć uroczystośc bez większych opóżnien.

Oczywiście dla sekty PiSowskiej te nagrania to moskiewska manipulacja etc etc,Macierewicz plecie bzdury oczywiście o wybuchu ale trzeba przyznać,że nieprofesjonalnośc,krótkowzroczność,totalny brak wyobrażni i wrecz głupota wojskowej prokuratury nie tylko poraża ale przyczyniła się zdecydowanie o zamieszaniu w przeddzień rocznicy.

Prokurator Seremet grzmi i śledztwie w sprawie przecieku protokolu do RMF co jest bez sensu bo to nie pierwszy przyklad"kontrolowanego" przecieku z NPW !

Tych fagasów w mundurach należałoby jak najszybciej,w calości  wysłać na zieloną trawkę,a najlepiej do Afganistanu aby zobaczyli naczym polega wojna(vide sprawa z Nagar Khel !) a sama prokuraturę w wojsku zbudować od zera.

Tak przy okazji rocznicy warto byloby spytać co sie zmieniło w procedurach dotyczących podróży taki oso jak : Prezydent RP,Premier RP,Marszałkowie Sejmu i Senatu ?

Bo,że tchorze-politycy do dzisiaj nie kupili VIPowskich samolotów to wiemy,ale czy procedury sie zmienily? czy BOR stał sie bardziej profesjonalny?

Czy wszyscy generałowie moga latac razem?

Czy przelot na wspólne posiedzenie rady ministrów w Paryżu(z rada ministrów we Francji) odbyl sie jednym samolotem czy kilkoma?

itd itp !

Naród,czyli my wszyscy chętnie bysmy się dowiedzieli!

czwartek, 19 marca 2015
Solidarność = obrona przed Kalifatem i Rosją !!!!

Zamach na turystów w muzeum w Tunisie- w którym prawdopodobnie zginęło równiez 2 Polaków a 11 zostało rannych uświadomił jak sądzę tak społeczeństwu jak i politykom,iż stanowisko"nasza chata z kraja" jest nie do utrzymania i Polska jako część Europy i członek UE nie ma wyjścia i MUSI zająć aktywne stanowisko wobec dwóch podstawowych zagrożeń: agresywnego Kalifatu czyli państwa Islamistów(powstałego w rezultacie wojny domowej w Syrii i niechęci USA do pozbycia się reżimu Assada),które atakuje "niewiernych" w Europie oraz agresywnej Rosji,która po anszlusie Krymu ostrzy sobie zęby na coraz większe "kawałki Ukrainy.

 

Polska od dawna zwracała uwagę swoich partnerów tak z UE jak i NATO na rosnące zagrożenie ze strony Rosji,gdzie odradza się imperialne myślenie i autokratyczna  polityka prezydenta Putina może doprowadzić do eskalacji działań zbrojnych na wschodzie UE.

Zachód ,powoli ale wreszcie zaakceptował nasz punkt widzenia i dostrzegł niebezpieczeństwo dla stabilności całego regionu,czego dowodem są sankcje ekonomiczne i "obudzenie się" NATO połączone ze wzmacnianiem jego wschodniej flanki.

Pozostaje tzw południe Europy,które jest zagrożone ekspansją i eksportem dżihadistów z pogranicza Iraku i Syrii(ale również z pln-wschodniej Nigerii-Boko Haram) do krajów europejskich(zamachy w Paryżu i Kopenhadze oraz ich próby w Belgii),gdzie również potrzebna jest stanowcza,militarna niestety,reakcja EU !

Skoro Polska i kraje Wschodniej Europy obawiają się przede wszystkim Rosji i oczekują tutaj wsparcia tak NATO jak i pozostałych czlonków UE to nie możemy ignorować obaw naszych poludniowo-zachodnich partnerów z UE wobec zagrożenia ze strony islamistów!

Zamach w Tunisie gdzie ginie 2óch naszych obywateli jasno ilustroje iz my Polacy przed terroryzmem islamskim NIE UCIEKNIEMY !

Nasi rodacy masowo jeżdzą na urlopy do Egiptu,Turcji,Maroka i musimy sie liczyć iż niebezpieczeństwo aktów terrorystycznych będzie tam istniało.

Zresztą terrorysci mogą uderzyc wszędzie,w tym tam gdzie jest dużo naszych:w Londynie,Manchesterze,Madrycie,Paryżu,Berlinie,Rzymie,Barcelonie,Atenach itd itd  ale również w Warszawie.

Jeśli chcemy wsparcia zbrojnego ze strony NATO oraz gospodarczego ze strony UE(armia UE to utopia niewarta chwili uwagi) to musimy militarnie zaangażować się na bliskim wschodzie by zdusić państwo Kalifatu Islamskiego!

A to oznacza wysłanie tam minimum klucza lub eskadry naszych F-16 a i niewykluczone kontyngentu lądowego!

Pokazując w ten sposób naszą solidarność i zaangażowanie dopiero wtedy możemy liczyć na wzajemność w budowaniu obrony przed zakusami Rosji Putina!

I tego dzisiaj ,po zamachu w Tunisie,oczekuję od naszego rządu! Takie też stanowisko pani Premier powinna zaprezentować na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie UE !poniedziałek, 09 marca 2015
Trzy zagrożenia i banda niedorostków......

W naszym kraju nad Wisłą leniwie toczy się kampania prezydencka,media żyją głównie aferą Durczoka,trochę frankowiczami od czasu do czasu dyskusja o zagrożeniu wojną przez Rosję Putina.

Zadne media ani chyba i politycy nie zastanawiają się nad trzema poważnymi zagrożeniami a w szczególności nad niezbędnymi działaniami jakie nasz rząd i administracja winna podjąc bez zwłoki.Pewnie stabloidyzowana polityka nie lubi trudnych tematów a niedorostki w polityce jakich wielu u nas(vide żałosna lista kandydatów na kandydatów na Prezydenta RP)nie rozumieją co ważne bo i poco .

Te zagrożenia to :


1/propozycja szefa KNF przewalutowania kredytów w CHF(oraz pewnie i w Euro)

2/awantura w służbach w związku z kolejnymi taśmami nagrań polityków i

3/zagrożenie wojną przez Rosję

Zacznę od charakterystyki pierwszego zagrożenia bowiem dotyczy ono nie tylko niefrasobliwej masy kredytobiorców ale całego systemu bankowego a co zatym idzie całego sektora finansowego w tym finansów publicznych.Otóż gdyby dokonac - jak chce KNF- konwersji kredytów w CHF wg kursów z dnia zawarcia umów kredytowych,po stronie banków powstałaby strata obliczana na kwotę około 30 mld pln!konwersja również Euro to dodatkowe straty ,może ok 8-10 mld ! przy zyskach calego sektora w 2014 r na poziomie 16 mld,straty przewyższające zyski musiałyby byc pokryte z kapitału a to oznaczałoby bankructwo kilku banków i niewyobrażalne koszty bowiem środki w BFG na pokrycie depozytów w bankach(gwarantowane do równowartości 100.000 Euro)nie pokryją tych zobowiązań a więc nadszarpnęłyby finanse państwa i załamały budżet,co pociąga za sobą dalsze kosztowne konsekwencje.

Rząd w tym Minister Finansów  i Premier w tej materii znamiennie milczą zamiast wziąść na dywanik kierownictwo KNF i po ojcowsku wytłumaczyć,że nie tędy droga i należy wypracować rozwiązanie przez same banki,nad czym zresztą się ostro pracuje !

Awantura w służbach pomiedzy szefem ABW a prokuratorem generalnym,rewelacje o specjalnej grupie śledczej rzekomo podsłuchującej szefostwa i byłe szefostwa ABW,CBA i innych rozlicznych służb dowodzi kompletnego braku nadzoru cywilnego nad służbami ! nie miał tej kontroli Jacek Cichocki-"koordynator" za Tuska,wygląda też ze i Sienkiewicz też nie,nie mówię o nowej minister Piotrowskiej bo jest taka nieistniejąca,że nie wiadomo czy jest czy nie!Komisja d/s służb Sejmu też jest o kant d..y,bo służby robia ją jak chcą i nic nie wie !

Na miejscu szefa rządu wywaliłbym z mety wszystkich obecnych szefów,zmienił zasady działania komisji Sejmowej(regulamin powinni napisać prawnicy spoza służb) i powołał na koordynatora kogos z jajami,który nie tylko potrafiłby nadzorować ale i skonsolidować ich funkcje!w Polsce mamy 9 czy też 11 służb ,zatrudniają z 10.000 agentów,wydają kupę kasy a podsłuchują polityków - kelnerzy ! jak tak jest to po co nam służby???????????????

Trzecie zagrożenie to potencjalne rozszerzenie wojny na Wschodniej Ukrainie albo na wieksze jej terytorium,albo na Nadniestrze czy Moldawię a i nie wykluczone na kraje nadbałtyckie.

Polska powinna nalegać, na USA przede wszystkim,na bezzwłoczne wysłanie skutecznej broni defensywnej tj broni przeciwpancernej,dronów,systemów elektronicznej telekomunikacji,karabinów snajperskich i amunicji oraz szkolenia przez instruktorów.

Jeśli koszt ofensywy Rosyjskiej na Ukrainie wzrośnie,to wreszcie Putin zrozumie,że są granice łamania prawa miedzynarodowego i złamania wcześniej podjetych zobowiązań.

Mamy liczną Polonię w USA,liczna jest też tam diaspora ukraińska i skoro rozmowy Kopacz-Obama nie dają rezultatu to kilkaset tysiecy maili,depesz i listów do Obamy o broń dla Ukrainy może przezwyciezyć jego bezwładnośc !

Nalegać też trzeba na stałąobecnośc wojsk NATO w Polsce,Rumunii i krajach bałtyckich!

Trzeba dać odpór lobbystom rosyjskim w Niemczech,Francji i innych krajach,również mobilizując mieszkających tam rodaków niech piszą i m ailuja do Merkel i Hollande;skoro mamy ich w Niemczech ok 1 mln a we Francji ze 150.000 trzeba ich zmobilizowac i tym mógłby się zająć Schetyna i ociężały MSZ.

Skoro Ambasador Polski w USA ,Jerzy Kożmiński w czasie debaty w Kongresie nad przyjęciem Polski do NATO skutecznie potrafił zmobilizować Polonie do dzialania to dlaczego nie teraz,a niebezpieczeństwo jest bliższe i wieksze!

Powinniśmy też aktywnie lobbować za utrzymaniem i zwiekszeniem sankcji ekonomicznych wobec Rosji tak w krajach Unii ale i w Komisji oraz Parlamencie Europejskim.

A kiedy pani Premier ostatni raz rozmawiala z Merkel,Renzim,Hollandem czy Cameronem ???

Skoro odczuwamy niebezpieczeństwo,dlaczego MON i Siemioniak pozwalają odejść do cywila kilkudziesięciu tysiącom zawodowych żolnierzy ,zaprawionych w boju w Afganistanie i Iraku,obytych z nowoczesnym sprzetem skoro nie mamy przeszkolonych rezerw???? głupota czy dywersja ?

Od lat kitlaszą się przetargi na systemy przeciwrakietowe,szturmowe smiglowce etcskoro grozi nam potencjalnie konflikt zbrojny to trzeba uchylić obowiązek przetargów i pilnie kupić najlepszy i sprawdzony sprzęt ! i to szybko

Ale żeby spr ostać tym wyzwaniom to trzeba wiedzieć co i gdzie trzeba zrobić i mieć cojones aby to zrobić!

Największą cenę zawsze w przeszłości płaciliśmy za zaniechania;oby historia znowu się nie powtorzyła!

środa, 04 marca 2015
Obrzydliwośc i krótkowzroczność

O stosunku naszej Straży Granicznej,MSW i Biura d/s Cudzoziemców do potencjalnych azylantów,emigrantów i uciekinierów pisałem już kilkakrotnie.

Asumpt do dzisiejszej notki dała dzisiejsza informacja  iż w ośrodkach dla cudzoziemców zdecydowano wymontowac kraty z okien,a miły pan z Helsinskiej Fundacji w Radiu TOK FM chwalił,iż w tych ośrodkach cudzoziemcy nie muszą juz stawac codziennie na porannym apelu(!),jadać we wspólnych stołówkach,mogą posiadać komorki(!)-ale bez urządzeń nagrywających i przebywać(!) we wszystkich pomieszczeniach przez całą dobę a nie tylko na specerniaku !!!!!!

No patrzcie,więzienie-bo tak trzeba te ośrodki nazywać ,robi się bardziej humanitarne!

Innym przyczynkiem do notki jest fragment wczorajszej wypowiedzi Zbyszka Bujaka w "w kropce nad i" Moniki Olejnik,który stwierdził,iż raporty przedstawiecieli UE z wizyt w tych ośrodkach oraz nt stosunku do cudzoziemców  przez nasze organa graniczne są nie tylko tragicznie fatalne ale co gorsza od lat się nie zmieniają.

Otóż okazuje się-czego jako obywatele doświadczamy w innym wymiarze na codzień-gdy taki pogranicznik ma władzę to budzi się w nim nie tylko nienawiść i pogarda do cudzoziemca(Araba,Czeczeńca,Wietnamczyka,Afgańczyka,Syryjczyka a ostatnio i Ukraińca) że musi pokazać kto to rządzi i jak rządzi!

Z reguły nasz nie zna żadnego obcego języka(bo poco),nie ma pojecia o innych kulturach i zwyczajach(są gorsze przecież od naszych),nie jest zainteresowany cudzoziemcami bo są brudni,inni itp itd ale ma nad nimi 100% władzę którą się może upajać,i odreagowywać wszystkie swoje polskie kompleksy.

Wojna Rosji z Ukrainą,jeśli się będzie przedłużać spowoduje,czy tego chcemy czy nie,masowy exodus Ukraińców do Polski,do czego jak się wydaje zupelnie nie jesteśmy przygotowani!

Nie slyszalem żadnej wypowiedzi milczącej na wszystkie tematy pani minister Spraw Wewnetrznych Piotrowskiej ,podobnie jak i MSZ o Pani Premier nie wspominając.

Chwalimy sie ewakuacją 180 osób polskiego pochodzenia z Donbasu,a co będzie jak 300.000 Ukraincow z Kartą Polaka pojawią sie na granicy????

W latach 1956-1960 przyjęliśmy ponad 350.000 Polakow deportowanych przez Stalina na Sybir,Kazachstan i czort wie gdzie jeszcze i jakoś daliśmy radę ,czy teraz damy mam duże wątpliwości.

Demografia w Polsce jest taka ,że bez zastrzyku emigrantów gospodarka nam padnie,ale nic nie robimy aby temu zapobiec a przynajmniej otwierając nasze granice tym,ktorzy tą luke mogliby zamknąć;a kto to łatwiej uczyni niz nasi najbliżsi sąsiędzi ?????

wtorek, 17 lutego 2015
Polska i "kalifat" islamski

Zwyrodnialcy z Kalifatu ISIS raczą nas od dłuższego czasu ohydnymi przekazami mordowania zakladnikow;a to poderżną na wizji komuś gardło,a to spalą kogos żywcem w klatce,ostatnio zarżnęli na plaży ok 20 zakladnikow koptów bo są chrześcijanami.

Zbrodniaze i zwyrodnialcy popelniaja swoje zbrodnie w imieniu proroka Mahometa i co zadziwiające najbardziej barbarzyńskimi z tzw konwertyci,tj kiedyś chrześcijanie ,którzy po wypraniu im mozgów,przeszli na Islam.

Nie brak tam Niemcow,Belgów Franuzów,Skandynawów,Amerykanów a i trafiają się Polacy.

Cały Zachód przeciwko któremu przede wszystkim skierowana jest ofensywa dżihadistow spod znaku kalifatu się zmobilizował i wysyła swoje samoloty aby bombardować rozprzestrzeniającą się falę wojsk kalifatu obliczanych na ok 30-40.000 dobrze uzbrojonych i fanatycznych wojowników.

Po mordach na Arabach ,kraje bliskiego wschodu(Egipt,Jordania) tez obudzily sie z letargu i zaczęły walczyc ramie ramie z silami USA,Francji,Wlk.Brytanii,Danii.

W tej koalicji kolejny raz zabraklo Polski;popieramy-slownie- walke z kalifatem i tyle!

Chyba zapominamy o czymś takim jakim solidarnośc i pomoc w walce ze złem!bezwzgledu na to czy to zlo jest na naszej granicy czy kilka tysiecy kilometrów dalej.

Skamlemy o pomoc NATO w związku z wojną na Ukrainie,ale naszych F-16 nie chcemy wysłać na bojowe misje nad Irak&Syrie!

Klucz naszych F-16 ,przy okazji przeszkolony w boju i koordynacji działan z innymi samolotami NATO bylby z pewnościa silnym impulsem dla zwiekszenia zaangażowania militarnego krajów NATO w Polsce i zwiekszenia naszego bezpieczeństwa.

Dlaczego tego nie robimy(podobnie jak nie wzielismy udzialu w patrolach na Libia) nie wiem,i nie rozumiem.

Opowieści o kosztach takiej operacji nie chcę sluchać bo bezpieczeństwo jest bezcenne.

Czy musimy kontynuować polityke cieplej wody w kranie w dalszym ciagu?w tym w polityce zagranicznej?

Jeśli Dunczycy mogą wysłać samoloty to dlaczego Polska nie może(nie chce?)

A moze rację ma bohater rozmowy pt"papierowe wojsko" w ostatnim numerze "Polityki",że tak naprawdę nie mamy sil zbrojnych z prawdziwego zdarzenia?

A jak Putin zdecyduje się przesunąć granice bardziej w naszym kierunku to dopiero nam sie woda w kranach( i nie tylko)zagotuje!


poniedziałek, 09 lutego 2015
Bezczelna Moskwa,bezradna Europa

W odpowiedzi na domniemane(?)propozycja Putina,Kanclerz Merkel&Prezydent Hollande niespodziewanie polecieli na rozmowy z Poroszenką do Kijowa a nastepnie do Moskwy na rozmowy z Prezydentem Putinem.

Jakie były rezultaty tej niespodziewanej misji nie wiadomo,wiadomo,że rozmowy były kontunuowane przy okazji Konferencji nt bezpieczeństwa w (nomen omen) Monachium a "czworka" tj Putin,Merkel Hollande i Poroszenko maja sie spotkać w Minsku w środę 11 lutego.

Jak wynika z niewielkich przecieków prasowych,rozmoway mają zmierzać do uzgodnienia kolejnego kompromisu,który nie tylko usankcjonuje kolejne"zdobycze"terytorialne separatystów(wspieranych przez regularną armię rosyjską) ale ma zapewnić samozwańczym republikom-w ramach państwa ukrainskiego quasiautonomiczna pozycję polityczną;Ukraina ma zrezygnować z ambicji  wejścia do UE oraz NATO co Zachod ma zagwarantować.

Minister Ławrow zreszta domagał sie dalszych dodatkowych gwarancji w trakcie swojego wystapienia w Monachium,i mimo że te żądania wzbudzily wesołość,to nalezy je poważnie potraktować,tym bardziej,że to Rosja podeptała gwarancje zawarte w Memorandum Budapesztenskim z 1994 r a Zachod na to praktycznie nie zareagował.

Presja Rosji wynika też-jak sie wydaje- z rozważania przez USA mozliwości wysłania do Ukrainy sprzetu defensywnego(bron przeciwpancerna,drony,łącznośc elektroniczna itp) aby umożliwić zatrzymanie separatystycznorosyjskiej efensywy na Debalcewo a w przyszłości prawdopodobnie Mariupol.

Wypowiedzi kanclerz iz dostawy broni na Ukrainie tylko zintensyfikuja wojnę (podobnie mówi zreszta i Hollande) nie mają żadnej podstawy;to Rosja intensyfikuje działania wojenne a nie Ukraina.

Cała obecna sytucja coraz bardziej przypomina te z 1938 roku;zachód kolejny raz hamletyzuje a dyktator robi swoje poslugując się złudzeniami i fałszywymi obietnicami !

Nie ma żadnej gwarancji- jeśli "deal" w Mińsku dojdzie do skutku,iz Rosja wycofa się z Ukrainy i Krymu i nierozpocznie kolejnej ofensywy "zielonych ludzików" na wiosnę aż do pełnej aneksji całej Ukrainy !

A pozatym dlaczego Ukraina ma się godzić na swoją wasalizację przez Rosję?i jakim prawem Niemcy i Francja a tak naprawdę cała Unia ma się na to godzic?

A jak Rosja zażąda za rok aneksji Łotwy,Litwy i Estonii? a może Polski??

Co wtedy?

piątek, 06 lutego 2015
Naiwni????

Kanclerz Merkel i prezydent Hollande podjęli misję  dyplomatycznego rozwiązania konfliktu Ukraina- Rosja i jeśli sie powiedzie powstrzymania dlaszej eskalacji wojny na wschodzie Ukrainy.

Wczoraj przedstawili swój plan prezydentowi Poroszence a dzisiaj oboje wybierają sie do Moskwy na rozmowy z prezydentem Putinem,czlowiekiem,ktory zdecydował o zbrojnej agresji na Ukrainę w tym o anszlusie Krymu.

Ta misja M+H przypomina misję premiera Chamberlaina do Monachium w 1938 roku,który po rozmowach z Hitlerem oświadczył struchlałemu światu"przywożę Wam pokój!" który zakończył się hekatombą 50 mln zabitych w rezultacie drugiej wojny światowej,którą celowo rozpętał Hitler.

Nie wierzę w powodzenie misji Merkel&Hollande ,bowiem celem Rosji jest zwasalizowanie Ukrainy i powolne odbudowanie potegi Rosji na świecie wraz z utrzymaniem anachronicznych stref wpływów pomiedzy światowymi mocarstwami wśród których koniecznie musi być Rosja.

W komentarzach prasy nt zawartości planu Merkel&Hollande spekuluje się,że Rosji coś trzeba dać- tj uznać aneksję Krymu i zagwarantować iż Ukraina nigdy nie będzie ani członkiem UE ani NATO a być może wtedy Rosja wycofa swoje wojska ze wschodniej Ukrainy,ktora ma otrzymać bardzo daleko idącą autonomię!

Taki plan to totalna kapitulacja!

Jakim prawem Rosja uzurpuje sobie prawo decydowania o miejscu na świecie innego państwa?i jakim prawem to żądanie jest akceptowane przez kraje zachodniej Europy i USA ?

Ten sam scenariusz już przerabialiśmy przed wejściem do NATO Polski;rezultatem niezrozumialego ustępstwa Zachodu mamy nieszcżęsne porozumienie NATO-Rosja z 1997 r którego Rosja nie przestrzega a Zachod boi się wypowiedzieć;podobnie jak z gwarancjami dla Ukrainy zawartymi w Memorandum w Budapeszcie z 1994 roku !

Rosja rozumie tylko i wyłącznie siłę! podpisze każdy dokument ale go nie będzie przestrzegać jak tylko spostrzeże słabość drugiej strony.

Stąd potrzeba nam nie misji Merkel&Hollande do Moskwy a dostaw broni defensywnej ze wszystkich krajów NATO na Ukrainę:broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej,karabinów snajperskich dużej donośności,noktowizorów,nowoczesnych środków łączności,dronów oraz pomocy finansowej aby wbrew Rosji i pomimo wojny reformować w szybszym tempie kraj.

A przy okazji wstyd mi jako Polakowi,gdy czytam,że Litwa dostarczyła na Ukrainę elementy uzbrojenia,a Polski MON czeka na oficjalne zapytanie Kijowa!

A gdzie solidarność panowie i panie politycy??????szczególnie ,że jak Putina nie powstrzymamy teraz to możemy go powstrzymywać już na Bugu!

piątek, 16 stycznia 2015
"Frankowe-CHF" szalenstwo

No i stało się!

SNB(Szwajcarski Bank Centralny) uznał,iż nie będzie dlużej bronił kursu CHF/Euro na poziomie 1:1.2 i zdecydował o uwolnieniu tego kursu co w Polsce zaoowocowało "wystrzalem" tego kursu w stosunku do pln z poziomu 3.57pln/CHF nawet do -przejściowo- 5.19pln/CHF ! aby ustabilizować się gdzieś na poziomie ok 4.20pln/CHF.

Dla ponad 550 tysięcy kredytobiorców we frankach to niewątpliwie szok skoro z dnia na dzień nie tylko wzrosły comiesieczne raty o ok 20% ale wartośc zaciagnietego kredytu wzrosła-w zależności od daty jego zaciągnięcia - o 20 do nawet ponad 100%!

Moja pierwsza i podstawowa reakcja: nie panikować! jak okazało się pierwszego dnia kurs ustabilizował się na poziomie +/- 4.20-4.28 pln/CHF i w najbliższych dniach nie powinny nastapic wieksze wahania kursowe.

W przyszłym tygodniu ECB(Europejski Bank Centralny) ma rozpocząć akcje skupywania aktywów na wielką skalę (od 22.01.br) co powinno wpłynąć na relacje Euro/CHF oraz na kurs pln w stosunku do innych walut.

Najprawdopodobnie US$ się umocni(wraca do łask inwestorów) a relacja Euro/CHF może się ustabilizować na poziomie 1:1.1 ; to może oznaczać iż w średniookresowym terminie(3-6 miesięcy) zloty może się poruszać w stosunku do CHF na poziomie 4.0-4.4 ;czy wyjdzie poza w/w przedział nikt nie jest w stanie określić.

W zwiazku z powyższym moja rada dla kredytobiorców w CHF jest spokojne przeliczenie jak bardzo nowy kurs uderzy nas po kieszeni aby zdeterminować czy możemy w dalszym ciągu  kredyt obsługiwać;ponadto warto przypomnieć sobie jak brzmią zapisy umowy kredytowej odnosnie odsetek;Bank Centralny bowiem oprócz uwolnienia kursu obniżył stopę procentową do minus(-)0.75% p.a .

Oznacza to że w niektórych przypadkach-jeśli marża była poniżej tej wartości,iż to nie my a a bank powinien mam dopłacać.

W innych przypadkach-zawsze-koszt odsetkowy(tj marża plus odsetki(a raczej minus odsetki) będzie niższy.

Należy też-o ile znajdujemy się na granicy mozliwosci obsługi kredytu-zastanowic sie(a banki tutaj z pewnością będą elastyczne) opcją wydłużenia okresu spłaty kredytu(np z 15 do 20 lub 20 do 25 lat) co poskutkuje obniżeniem comiesięcznej raty.

Ponieważ okresy na jakie zawierano umowy kredytowe są długie od 15 do 30 lat-trzeba sie liczyć z duzymi-w obie strony- wahaniami kursów w tym okresie a więc generalny wniosek :pożyczamy w walucie w której zarabiamy!

I kolejny wniosek- NBP ani polski rząd nie są w stanie skutecznie i w długim okresie - bronic określonego kursu pln do innych walut - a więc należy jak najszybciej wstąpić do strefy Euro!

tak jak to zrobily ostatnio wszystkie kraje nadbaltyckie a rozwiązania na Węgrzech w przypadku naszego kraju(w tym ze względu na wielkość gospodarki)w grę absolutnie nie wchodzą.

piątek, 09 stycznia 2015
Straszny przełom 2014/2015

Mam wrażenie że coś autentycznie strasznego dzieje się  na przelomie 2014 i 2015 :

* śmierć Krzysztofa Krauze;

* katastrofa samolotu Air Asia;

* śmierć Edmunda Wnuk-Lipinskiego;

* zamach na redakcje "Charlie Hebdo";

* śmierć Tadeusza Konwickiego;

* śmierć Józefa Oleksego;

Co jeszcze nas czeka ?

czwartek, 08 stycznia 2015
100 dni pani Premier Kopacz

Wystąpienie pani Premier z okazji 100 dni "na urzedzie" zostalo w duzej części "przykryte" informacjami o zamachu terrorystycznym islamistów na redakcję paryskiego pisma satyrycznego "Charlie Hebdo".

12 zabitych,precyzyjnie zaplanowany atak i ucieczka z miejsca rzezi przez zamaskowanych sprawców zdominowała zagraniczne ale i krajowe media.

Na tle tych dramatycznych wydarzeń wystapienie pani Premier mające podsumować jej pierwsze 100 dni wypadło,w mojej opinii,wyjatkowo blado .

Monotonna wyliczanka(trwająca 55 minut !) dokonań jej i jej ministrów uśpila chyba i największych zwolennikow PO.

W tym podsumowaniu pierwszych 100 dni zabrakło wyraznego określenia co najważniejszego zrealizowano,jakie są najważniejsze cele do zrealizowania przed wyborami,innymi slowy wizji,nawet zakreślonej na najblizsze kilkanaście miesięcy!

Co gorsza,pani Premier pominęła milczeniem zamach w Paryzu(obok pani Premier  siedziała na konferencji prasowej  jej rzeczniczka  p Sulik!),a o polityce zagranicznej w wystapieniu tez słowa nie było,mimo iz w Waszyngtonie  minister spraw zagranicznych RP p Grzegorz Schetyna na spotkaniu z sekretarzem stanu Johnem Kerry wspomniał o mozliwości wysłania naszych wojsk na wojnę z panstwem Kalifatu Islamskiego!

Brak koordynacji czy brak poczucia co jest bardziej ważne i co powinno sie powiedzieć spoleczeństwu?

Jedyna żywsza reakcja na wystapienie Pani Premier to zapowiedz strajku i demonstracji górniczych związkow zawodowych w związku z przedstawionym zarysem programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej,bankrutujacego molocha zatrudniającego w 14 kopalniach ponad 40.000 pracowników.Program restrukturyzacji zaklada tzw wygaszenie 4 nierentownych kopalni i restrukturyzacje pozostalych połączonych z koniecznymi redukcjami zatrudnienia.

Zwiazki Zawodowe się oburzyly bo rząd-podobno-z nimi programu nie konsultował!

Najzabawniejsze w tym jest to,ze propozycja rządowa -przyjeta na posiedzeniu Rady Ministrow -  jest praktycznie identyczna z programem przygotowanym przez wywalonego przez Ministra Skarbu 4 tygodnie temu prezesa Kampanii p Tarasa!

Jeśli pani Premier będzie dalej działać tak bezbarwnie i bez pokazania społeczeństwu swojej wizji polityki tak krajowej jak i zagranicznej- to czarno widzę rezultat wyborów,szczególnie,że pilnych i ważnych zagadnień mamy wokół bardzo duzo.

Wojna Rosji na wschodniej Ukrainie,

Uciekinierzy tak z Ukrainy jak i przedewszystkim z Syrii( prawie 2 miliony uchdzców !),

Niedokończony terminal gazowy w Świnoujściu,

Zaangażowanie Polski w wojnie z kalifatem Islamskim,

Przedłużenie sankcji wobec Rosji,

Burdel i bałagan w systemie ochrony zdrowia zapoczątkowany"reformami" przez panią Kopacz jako Ministra Zdrowia,

Brak zapowiedzianego projektu reformy podatkowej,

Rosnąca biurokracja skutecznie dławiąca przedsiebiorczość !

Co z wejściem Polski do strefy Euro?,

I ustosunkowania sie do tych - kluczowych- zagadnień oczekiwalbym od premiera RP- każdego Premiera!wtorek, 16 grudnia 2014
Nowe pomysły Kulczyka

Dzisiejsza prasa donosi o nowych inicjatywach- a raczej projektach- Jana Kulczyka.

Otóz nasz miliarder zamierza reaktywować odkupiony od Gudzowatego pomysł na łącznik gazowy Bernau- Szczecin,zbudować łącznik do przesyłu elektryczności z elektrowni atomowych na Zachodniej Ukrainie(m.innymi z elektrowni Chmielnickij) do Polski(energia na Ukrainie jest istotnie tańsza od tej produkowanej w Polsce) oraz eksportować węgiel z naszych kopalń do Ukrainy(wojna w Donbasie spowodowała brak węgla na Ukrainie).

Projekty wydają sie interesujące ale jest kilka ale;

1/właśćiciele gazociągu Opal (z północy na poludnie Niemiec wzdłuż granicy z Polską) nie zgodzą się na kolejny gazociąg krzyżujący sie z nim;jest to też -podobno-niewykonalne technicznie;reasumując Bernau-Szczecin trzeba bylo zbudować 10 lat temu jak to proponował Gudzowaty a polskie wladze to zignorowały;

2/budowa łącza z Ukrainy do polski na długości ok 200/250 km to potężna inwestycja i dla jej realizacji niezbedne jest zapewnienie odbioru przez PSE oraz potencjalnych końcowych odbiorców;dzisiaj energia na Ukrainie jest tania-ale warunkiem MFW na udzielenie wielkich kredytow dla Ukrainy jest podniesienie ceny energii;czy ta podwyżka zostałas wkalkulowana w projekt?nic na ten temat nie wiadomo!

3/silownie na Ukrainie są opalane antracytem tj najlepszej jakości węglem,który Polska wydobywa ale w minimalnych ilościach;te 9 mln ton zalegających na hałdach to przede wszystkim miał i węgiel ale nizszej jakości czyli nie nadający sie dla Ukrainskiego przemysłu i energetyki;podobno można go stosunkowo niskim kosztem zaadaptowac dla polskiego węgla ale kto włoży w to kasę?Kulczyk? a co będzie,jeśli Ukraina odzyska Donbas?

Na koncu warto zwrócic uwagę na dramatyczny spadek kursu akcji spółki kontrolowanej przez Kulczyka Severinus SA: spółka ma koncesje na terenach gdzie toczy się wojna stąd  nie wydobywa gazu a na dodatek władze ukrainskie zablokowały wszystkim firmom mozliwosci transferów;

byc może nowe inicjatywy mają na celu wyłącznie przykrycie fatalnych wyników Severinusa?

czwartek, 11 grudnia 2014
Użyteczni idioci,czyli więzienia CIA w Polsce

Opublikowany dwa dni temu 500 stronicowy raport komisji Senatu USA nt tzw wiezień CIA w których wiekszość więżniow była torturowana na podstawie specjalnego dekretu prezydenta USA George W.Busha wzbudził ogromną dyskusję ,szczególnie w Polsce ,jednym z krajów ,w których te więzienia  na pewien czas,utworzono.

W USA opublikowanie raportu jest przedewszystkim rezultatem politycznych rozgrywek pomiedzy republikanami a demokratami;po przegranych przez demokratów  uzupelniających wyborach do obu izb parlamentu,demokraci zadecydowali o jego opublikowaniu,zdając sobie sprawę iż w zdominowanym przez republikanow Senacie szans na to już nie było.

Abstrahując od tych rozgrywek,warto cofnąć się do 11 września 2001 roku kiedy USA zostało zaatakowane przez terrorystow Al-Kaidy w rezultacie czego w wieżach WTC w Nowym Jorku zginęlo ok 3000 niewinnych ofiar a dodatkowo ponad setka pasażerów lotu nr 93 rozbitego pod Waszyngtonem(celem był Biały Dom) nie licząć kilkudziesięciu ofiar w również zaatakowanym Pentagonie.

USA oglosiły stan wojny z terroryzmem a kraje NATO w oparciu o art 5 udzialily Stanom różnorakiej pomocy ,w tym Polska będąca od 3 lat czlonkiem tej organizacji.

Czy w tej sytuacji powszechnego zagrożenia(pamietajmy o pozniejszych atakach w Madrycie i Londynie) można bylo odmowic daleko idącej pomocy USA,naszemu najważniejszemu sojusznikowi?

Podobno Wlk.Brytania odmówiła USA przyjmowania więzniów,ale i też wyslała kilkudziesiąt tysięcy żołnierzy do Iraku i Afganistanu!

My takich zdolności nie mieliśmy i nie mamy,więc zdecydowano sie na "pogłębioną współprace wywiadowczą",która pozwalała na przetrzymywanie więzniow CIA na terenie ośrodka w Starych Kiejkutach.

Nie jest w tej chwili ważne,,czy polscy decydenci wiedzieli czy nie co w tym ośrodku CIA robiła z przetrzymywanymi terrorystami;w czasie wojny,w stanie wyższej konieczności są stosowane metody niekoniecznie pasujące do"normalnych,pokojowych okolicznośći"

O tym nasze prawodawstwo milczy a toczące się śledztwo przez naszą prokuraturę nie może się skonczyć dojściem ani do prawdy ani obiektywnych zarzutów.

Podobnie zresztą było(jest?)z postępowaniem wobec żołnierzy w incydencie w Nangar Khel gdzie przypadkowo zginęło kilka osób cywilnych.

Nasi politycy powinni w ekspresowym tempie uchwalić "abolicyjną" uchwałę dotyczącą współpracy polskich władz z wywiadem USA z okresu 2001 i dalej ,co dało by ówczesnym dycydentom potrzebny parasol ochronny i pozwoliloby na jednoznaczne i ostateczne zamkniecie sprawy!

Taką ochronę wprowadziło się w USA wiele lat temu i z tego powodu po raporcie senackiej komisji,żadne postępowania prokuratorskie nie będą prowadzone; i słusznie bowiem nadzwyczajne okoliczności wymagająnadzwyczajnych działań.

Nie oznacza to akceptacji stosowania  tortur jako takich,tym niemniej okoliczności nadzwyczajne mogą usankcjonować ich stosowanie.Podobnie jak w wojnie akceptuje się zabijanie wroga,czego w normalnych okolicznościach nie można zaakceptować.

Jak sie dzisiaj patrzy na obcinanie głów niewinnych dziennikarzy przez bojówkarzy samozwańczego tzw Państwa(Kalifatu?) Islamskeigo,jest jasnym iż zarazę fanatycznych terrorystów trzeba wypalić ogniem i mieczem!

Raport komisji senackiej,niestety zadziała na rzecz obecnych i potencjalnych terrorystow i stosowanych przez nich metod! oto maja dowod,iż zwalczane przez nich demokracje stosują porównywalne i ohydne metody;a więc nasz terror jest uzasadniony!

Dodając do tego reakcję mediów-tu mam na myśli nasze własne- dostarczamy pożywki terrorystom,gorzej wskazujemy nas,Polskę jako potencjalny cel kolejnego ataku terrorystycznego!

Nie mamy dość zagrożenia ze strony putinowskiej Rosji,potrzeba nam jeszcze fanatykow spod znaku islamistów!

Czy o to chodziło pożytecznym idiotom z obu stron Atlantyku?

środa, 03 grudnia 2014
Czy Putin może rozpocząć wojnę?

Niestety na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć : TAK !

Popatrzmy obiektywnie na sytuację Rosji ; z powodu spadających cen ropy(i gazu) podstawy rosyjskiej gospodarki i wpływów do budżetu ,przy oczekiwanej cenie ropy poniżej 70 $/baryłka budżet Rosji na 2015 r - skonstruowany przy zakładanej cenie 80$/barylka się nie bilansuje co oznacza koniecznośc ,po raz kolejny,sięgnięcia do funduszy utworzonych w czasach dobrej koniunktury.

Wg opinii zachodnich analitykow,w 2014 r następuje stały odplyw funduszy z Rosji,na ten rok ocenianych na poziomie 120-150 mld$ a w roku 2015 odpływ ten będzie jeszcze większy.

Kurs rubla do $ i Euro spada na łeb i szyję co powoduje wzrost cen w Rosji a spłata zobowiazań rosyjskich koncernów wobec europejskich i amerykanskich wierzycieli kosztuje ich średnio o 50% więcej niż na początku br.

Co gorsza z powodu nałożonych sankcji,ani rosyjskie koncerny ani banki nie są w stanie uzyskać żadnych nowych kredytów a więc dla obsługi i splaty bieżącego zadłużenia potrzeba sięgać do wymienionych wyżej funduszy z lat prosperity.

Rosja też nie bardzo może pożyczyć z innych zródeł: Chiny niedawno odmówily finansowania budowy nowych gazociagów z Syberii,Japonia przyłączyła się do zachodnich sankcji a i świat arabski nie pali się do pożyczania pieniędzy Kremlowi.

Tradycyjni sojusznicy Rosji tacy jak Wenezuela ledwie sami zipią a w Libii trwa totalny chaos.

Koszt utrzymania Krymu stale wzrasta a co gorsza marionetkowe republiki opanowane przez rosyjskie wojska i separatystów też kosztują niemało.

Co więcej,Kijów zaprzestał wypłacania emerytur oraz obslugi bankowej na tych obszarach więc ciężar ich utrzymania spada na Kreml;co gorsza,przy braku gotówki,wody,oświetlenia ,opału kilku milionom ludzi zamieszkujących te tereny grozi głód,chłód i śmierć!

Putinowska idea fix odbudowy imperium rosyjskiego,zachowania własnych obszarów wpływu zaczyna kosztować coraz więcej a jej powodzenie staje się coraz bardziej wątpliwe.

Kreml nie ma też za wielu sojuszników pośród innych krajów.

CHRL nigdy nie dowierzała Rosji(a przedtem ZSRR) i ma zadawnione roszczenia o część Mandżurii(kraj Zabajkalski);Japonia spiera się o zagarnięte przez ZSRR wyspy Kurylskie;Białoruś prowadzi sprytna politykę wygrywania słabości Rosji;dawne poradzieckie republiki azjatyckie siedzą cicho aby nie stac się łupem kolejnej inwazji"zielonych ludzików" wzorem wschodniej Ukrainy i Krymu;Gruzja ciągle jest wrogo nastawiona do Rosji.

Pozostaje Assad w Syrji,Wenezuela,może Iran;na Indie raczej nie należy liczyć.

W powyższej sytuacji nie dziwi zawieszenie(albo odłożenie do lepszych czasów)budowy gazociągu South Stream,który w zamyśle miał uniezależnić przesył gazu od Ukrainy i uzależnic EU od dostaw gazu od Gazpromu.

W tej chwili Rosji po prostu nie stać na wydatkowanie co najmniej 36mld $ na kontynuację tej budowy,.gdzie już utopiono 5 mld$.

Jest to też doskonała okazja dla szybkiego wdrażania wspólnej polityki energetycznej przez UE w tym systemu wspólnych zakupów gazu.

Wbrew oczekiwaniom Putina federalizacja i rozpad Ukrainy,na razie się nie powiodła,a rzucone tam ok 6-8 tys rosyjskich wojsk napotkało na nie oczekiwanie twardy opór wojsk ukraińskich oraz ukraińskich ochotników.

Racjonalny przywódca Rosji w takiej sytuacji poszukiwałby możliwości wycofania się z wytworzonej sytuacji tzn zaniechałby swoich agresywnych zamierzeń wobec Ukrainy i dążył do pokojowego zakończenia konfliktu w zamian za zniesienie sankcji ekonomicznych;czasu na to nie miałby zbyt dużo,ale przy dobrej i szczerej woli w ciagu 3-6 miesiecy możnaby kwestię zamknąć.

Rosja jednakże musiałaby wycofać wojska z terytorium Ukrainy i zaplacić Ukrainie istotne odszkodowania za spowodowane wojną zniszczenia.

Przyznanie się Rosji do aktu agresji wobec Ukrainy będzie niewątpliwie bardzo trudne dla Kremla,tym bardziej iż w całej historii Rosji,Rosja nigdy się do błędów nie przyznawała.

Znając pragmatykę i świata zachodniego i władz Ukrainy niewykluczone byłoby znalezienie nowej formuły dla Krymu.,akceptowalnej tak dla Ukrainy jak i Rosji.

Czy Putin jest racjonalny? i czy mógłby podjąć sie realizacji  takiego scenariusza?

Mam tutaj spore wątpliwości ,ponieważ Kreml rozhustał nacjonalistyczne nastroje w całej Rosji i przeciętny obywatel gotów jest pójść na najdalej idące ofiary i wyrzeczenia aby tylko Rosja była wielka!i mocarstwowa.

To jest taki specyficzny rosyjski stygmat,który możemy zaobserwować z czasów caratu,rewolucji bolszewickiej,w czasach stalinowskich,w czasie 2 wojny światowej oraz po wojnie!

Rosjanie są dumni ze swojego kraju bardziej niż inni obywatele na świecie;wmówiono im przez stulecia,że Rosja jest największym krajem na świecie,najpotężniejszym,Matuszka Rosja jest unikalną krainą ,w Rosji panuje prawosławie,jedyna prawdziwa wiara chrzesćijańska i z tych powodów Rosja ma specjalne prawa na świecie!

Jest takie rosyjskie powiedzenie:"na świecie były trzy Rzymy,czwarty Rzym ,Moskwa jest i będzie na wieki"

Oprócz powszechnych nastrojów w społeczeństwie,czym Kreml nigdy specjalnie się nie przejmował,otoczenie Putina to przede wszystkim ex służby specjalne(KGB/FSB I GRU),które prawdopodobnie orientują się w skali zagrożeń w jakich jest Rosja a do których doprowadził Putin i oni sami;czy pozwolą teraz Putinowi na radykalne odejście od wytyczonego kierunku? czy też pozbedą się go aby (a)kontynuować jego politykę lub(b)zmienić ją radykalnie?

Obawiam się,że Kreml jeszcze nie dojrzał do zmiany polityki i może spróbować sięgnąć do scenariusza siłowego tj zaatakować Ukrainę zmasowanym uderzeniem swoich regularnych wojsk starając się w jak najkrótszym czasie dotrzeć do Kijowa.

Spowoduje to oczywiście zaostrzenie sankcji oraz podniesie ryzyko bezposśedniej konfrontacji militarnej z Rosją w Europie.

Oznaczałoby to regularną wojnę,która mogłaby rozlać się na terytoria sąsiadujących państw tj kraje nadbałtyckie,Polskę i Rumunię.

I na taki scenariusz należy się spokojnie  i bez paniki przygotowywać;civis pacem para bellum!


poniedziałek, 01 grudnia 2014
PO jednak zwycięża... i nasze małe kompleksy.....

Za nami druga tura wyborów samorządowych,tym razem bez wpadek ze strony PKW.

Zmobilizowani nieznaczną(ok 0.5 pkt procentowego) porażką wyborcy PO poszli do urn i w rezultacie praktycznie we wszystkich większych miastach gdzie była druga tura zwyciężyli ich kandydaci;co wiecej PO zwyciężyło nawet w Radomiu i Elblągu! poseł Biedroń z kolei w Słupsku i należy życzyc mu sukcesu bo to jeden z bardziej inteligentnych,pracowitych i sympatycznych osobnikow na Wiejskiej.

Pan Grobelny - "wieczny" prezydent poznania przerżnął z kretesem - i dobrze! tak zaklamanego włodarza miasta dawno nie widziałem a jeszcze wlizywał się skompromitowanemu abp Paetzowi ,spowodował odwolanie Wojciak nie mówiąc o przedstawieniach na Malcie!

Olsztynianie- pod wplywem mediów i paru miejscowych prominentów  - wreszcie przejrzeli na oczy i pogonili molestującego swoje urzędniczki ex prezydenta Małkowskiego! szkoda tylko,iz w sprawie prostej jak budowa cepa sąd w Elblągu pieprzy się od ponad 4 lat! nie mogąc wydać wyroku;teraz to pójdzie pewnie szybciej.....

W sumie można powiedzieć iz PO wygrała po raz kolejny a PiS przegrał po raz 10ty !zaklinanie rzeczywistości i bełkot o fałszowaniu wyborów nie pomogą panu Kaczyńskiemu i jego formacji!

A z innej beczki nasz eksportowy premier Donald Tusk rozpoczął urzędowanie w Brukseli. Życzę mu powodzenia i oby miał nie gorsze kadencje niż jego poprzednik bowiem problemów przed UE huk:

- gospodarka UE;

-  unia energetyczna;

- Ukraina i Rosja;

- stosunek Wlk.Brytanii do UE;

-  Kalifat islamski;

- umowa o wolnym handlu UE: USA;

 

to tylko kilka z najważniejszych kwestii z którymi musi zmierzyc się Unia i jej nowy przewodniczący!

a u nas?głownie zajmujemy sie tym czy Tusk naumiał sie juz angielskiego,czy znalazł sobie mieszkanie(dom)? no i oczywiście komentujemy jego zarobki:(25.500 Euro/miesięcznie pensji+ 3.800 Euro/miesiecznie dodatku za mieszkanie)!

Jak van Rumpoy został Przewodniczącym,pies z kulawą nogą w Belgii nie zajmował się takimi bzdetami!

Skoro skoczkowie przerżnęli poczatek sezonu a Justyna znowu przegrała z Norweżkami to przynajmniej mamy zwycięzcę Tuska!

piątek, 21 listopada 2014
Blamaż PKW,blamaż mediów,blamaż polityków....

W zeszłą niedzielę odbyla sie pierwsza tura wyborów samorządowych i niestety mimo uplywu  pięciu dni ciągle nie ma ostatecznych,oficjalnych wyników.

Wg tzw exit polls wygrał PiS(31.5%),PO miało drugi wynik(27.4%) a trzecie zajęło PSL(17%);SLD i inne partyjki poniosły druzgocącą kłęskę!

Druzgocącą klęskę jednakże poniosła Państwowa Komisja Wyborcza i jej podstawowe narzędzie Krajowe Biuro Wyborcze ,którym nie udało się na tyle zinformatyzować obsługi wyborów aby mieć ostateczne i oficjalne wyniki w ciągu-no 24 godzin!

PKW i KBW popelniły szkolne błędy wybierając wykonawce oprogramowania dopiero we wrzesniu tj 2 miesiące przed wyborami,oraz zdecydowały się na jedynego wykonawcę ,który zlożył oferte.

Jak sie wydaje firma-wykonawca nie ma i nie miała zbyt wielkiego doświadczenia w realizacji nader skomplikowanego zadania a i ze strony zleceniodawcy brakowało większego doświadczenia w problematyce informatyki.

PKW to mianowani sędziowie w stanie spoczynku z trzech organów(Trybunał Konstytucyjny,NSA i Sąd Najwyższy) a to oznacza po pierwsze nader podeszły wiek oraz brak wiekszego-jeśli w ogóle- doswiadczenia z informatyką oraz last not least z efektywnym w tym kryzysowym, zarządzaniem.

Podobna sytuacja istnieje tez w KBW,kierowanego również przez sędziego w stanie spoczynku.

Nic więc dziwnego,że w momencie kiedy oprogramowanie padło,sędziwi i dostojni sędziowie nie umieli poprawnie zareagować i w rezultacie wyniki wyborów poznamy dzisiaj lub pożniej bowiem z opóżnieniem podjęto decyzję o przejściu na ręczny sposób podliczania głosów.

Z punktu widzenia wiarygodności wyborów i ich uczciwosci nic się nie stało,po prostu wyniki należy przeliczyc ręcznie,

Duża wpadka -bez wątpienia- ale ZADEN powód do żądania przez oszalałą opozycję(PiS razem z SLD !!!!!) powtorki z wyborów oraz kwestionowania ich uczciwości.

W podpuszczaniu opinii publicznej brzydką rolę odegrały media i zamiast wyjasniać podkręcały opinię poprzez insynuacje o fałszerstwach,nieważnych glosach itp itd!

Media - i to nie tylko tabloidy- ale i telewizje- po raz kolejny nie zdały egzaminu!

No o i oczywiscie pożal się Boże politycy:ex premier Miller,który nie mogąc przełknąc porażki przylepił się do PiSu i żąda powtórnych wyborów!!,poseł Wipler i kilku zadymiarzy okupujących siedzibę PKW(tak jakby juz zapomniał o batach od policji za awantury po pijaku),ex prezydent Olsztyna,niejaki Małkowski z procesem o gwałt i molestowanie podwładnych - wygrywający wybory i bezczelnie unikający pytań o swoje postępowanie sprzed 6 lat!

W tej całej sytuacji najrozsądniej zachował się prezydent RP który wzywał do uspokojenia nastrojów i zaczekania na ostateczne wyniki wyborów po ktorych dopiero będzie można przeanalizować sytuację w PKW i wyciągnąc,na spokojnie wnioski! oraz sędzia Czaplicki,szef KBW który miał odwagę złożyc dymisję!

Cała reszta dała ciała...... 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29