| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zakładki:
Tagi
RSS
piątek, 11 września 2015
Uchodzcy,Kopacz,Polska

Od paru miesiecy tragedia uciekinierów z Syrii,Libii,Erytrei i Afganistanu na stale zawitala na ekrany naszych telewizorow w postaci dramatycznych zdjęć tonących lodzi na morzu,walk na granicach z policja i pogranicznikami,dantejskich scen na dworcach,w pociągach a ostatnio torach i autostradach !

Europa najwyrażniej nie jest przygotowana na tak masowy exodus setek tysięcy uciekinierów przed wojną i śmiercią.

Przed rokiem obawialismy się podobnych zdarzeń na naszej wschodniej granicy w rezultacie rozpetanej przez putinowską Rosje wojny z Ukrainą;na szczęście do dzisiaj te oczekiwania sie nie sprawdziły,co bynajmniej nie oznacza ,że mogą sie sprawdzić w przyszlości.

Zagrożenie szturmem dziesiątków jeśli nie setek tysysiecy Ukrainców powinno spowodować podjęcie działań przygotowawczych ze strony wszystkich agebnd rządowych poczynając od Premiera a kończąc na wójtach i starostach.

W mediach pokazywaly się od czasu do czasu jakies informacje stwierdzające ,że jesteśmy przygotowani,aczkolwiek nie przypominam sobie glosu nowej Minister Spraw Wewnetrznych p Piotrowskiej w tej sprawie.

O kilku tygodni exodus uchodzców z poludnia Europy mocno się nasilił co sprowokowało i wymusilo również reakcję naszych mediow i politykow,stalo się bowiem jasnym,iz dotychczasowa nasza postawa- nasza chata z kraja- nie może sie dłużej utrzymać w świetle dramatu setek tysiecy kobiet,dzieci,starców i dorosłych.

I tutaj przychodzi największe rozczarowanie - postawa naszego rządu z pania Premier Kopacz jest beznadziejna,nikczemna i tchorzliwa!opinia publiczna - śądząc z ilości wylewającego się hejtu - pokazuje ,że nienawidzimy obcych,boimy sie ich,nie chcemy miec ich w Polsce a najchetniej wyslalibysmy ich do obozow takich jak Auschwitz czy Birkenau.

Nawet apel papieża- skierowany m.innymi do parafii ale i do wiernych,a wślad za nim apel polskiego episkopatu spotkal się z nikczemna i podłą reakcją polityków,części mediów i dużej części tego -podobno- katolickiego spoleczeństwa!

Polacy zapomnieli o milionie uchodzców ,które Zachód przyjął po stanie wojennym w latach 1981/82!zapomnieli o prawie 2 mln naszych rodaków ,ktorzy wyemigrowali za lepszą pracą i płacą  do Wlk Brytanii,Niemiec,Irlandii Holandii i wielu innych karjów.

Polacy tez zapomnieli ze w 1982 r biedna Grecja przyujęla naszych 40 tys uchodzców i uciekinierów !!!!!!!!!!!!!!!!!

A polski rząd i pani premier Kopacz zapomnieli ,że w 1948 r - w trzy lata po 2giej wojnie światowej przyjeliśmy prawie 30.000 uchodzców z Grecji,w  latach 1952/53 prawie 20 000 uchodzców z Korei pln a w latach 1956/58 prawie 350.000 polakow repatriantow z dawnego ZSRR !

I wtedy moglismy ich przyjąc,nakarmic,ubrac,wysłać do szkoly,zapewnić prace i mieszkanie?????? a teraz nie jesteśmy w stanie przyjąc powiedzmy 30 do 60 tys uchodzców???? nie stac nas na to?nie jestesmy przygotowani?

 

CZY NIE CHCEMY ICH PRZYJAC BO CHCEMY TYLKO BRAC,BRAC I BRAC I NIC Z SIEBIE NIE DAWAC?????????

W Polsce jest 3500 gmin- niech każda przyjmie i zaopiekuje sie jedną rodzina uchodzczą- to razem jest ok 14/16.000 osób;niech każda z 11.000 parafii tez przyjmie jedną rodzine to kolejne 40/50.000 osób;niech każdy z 350 starostów równolegle zapewni byt i opieke dla 100 osob w swoim powiecie ; na tyle i na taki wysiłek MUSIMY byc przygotowani ze względów moralnych i solidarnościowych!

Tym bardziej ,że Unia płaci na każdego uchodzcę 6 tys Euro więc naklady ze strony budżetu nie będą przekraczające nasze możliwosci,skoro możemy wyrzucic 80 mln na idiotyczne referendum!

Oczekuje od premier Kopacz jasnej i pilnej deklaracji : Polska w duchu solidarności jest gotowa przyjąc do 50 000 uchodzców !

To zdejmie fatalne odium jakie już wisi nad naszym krajem i może poprawi fatalną opinie jaką sobie zaczynamy wyrabiać.

I pamietajmy! jak Kuba Bogu tak Bog Kubie,a Bogiem tutaj jest UE skąd czerpiemy od lat niewyobrażalne korzysci !

Pani Premier ,zdobądz się Pani  wreszcie na odwagę !

sobota, 20 czerwca 2015
Polska,Polacy,imigranci i uchodzcy......

Grupa Wyszegradzka(Polska,Czechy,Węgry, Słowacja) właśnie podjęła decyzję ,iż nie zgadza się na obligatoryjne "rozdzielenie" kwoty 40.000 uchodzców solidarnie pośród 28 członków Unii Europejskiej.

Jęsli propozycja Komisji UE zostałaby przyjęta,Polska musiałaby przyjąć ok 2700 uhodzców głownie z Syrii i afryki subsaharyjskiej.

Nasz rząd,podobnie jak inne rządy stoi na cynicznym stanowisku,iż przyjmowanie uchodzców winno byc dobrowolne,a np Polska jest zbyt biedna aby przyjąć taką liczbę uchodzców,deklarując gotowść przyjęcia 70(!) chrześcijańskich uciekinierów z Syrii!

Takie stanowisko polskiego rządu poraża,tym bardziej iż i opinia publiczna wydaje się być więcej niz niechętna napływowi uciekinierów z Syrii czy też Afryki.

Warto odnotowć w tym kontekście wczorajsze stanowisko Episkopatu Polski,iż należy wykazać milosierdzie i przyjąć uchodzcow uciekających przed wojną BEZ WZGLEDU NA WYZNANIE !

Wydaje się,że warto przypomnieć nam Polakom,iż w latach 80tych-w stanie wojennym- świat przyjął ok 1.0 mln(!) Polskich uchodzców,którzy głównie wylądowali w Niemczech,USA,Kanadzie,Australii,krajach skandynawskich!

Skoro nam wtedy pomożono- dzisiaj jest czas aby się zrewanżować ! tym bardziej iz możemy się ciągle spodziewać fali uchodzców ze wschodniej Ukrainy nieograniczając się do osób polskiego pochodzenia ! 

Dla przypomnienia rodakom : w 1946 roku Polska przyjęła ok 20.000 uchodzców z Grecji w większości dzieci i kobiet;byli to krewni przede wszystkim partyzantów komunistycznych,ktorzy przegrali wojnę domową zainspirowaną przez ZSRR.

Polska w 1946 roku była zdecydowanie uboższa niż w roku 2015 !

W latach 1956-61 z kolei przyjęliśmy ok 250 do 300.000 tzw repatriantów- tj Polaków wywiezionych przymusowo z naszych Kresów na Syberję i innych odległych miejsc w ZSRR!

Polska w tych latach na pewno była uboższa niż dzisiaj !

Apeluję do rządu ale i do społeczeństwa: dość z egoizmem i rasizmem podsyconym religią ! musimy otworzyć granice ! przyda się to też nam samym bo obcy wokół nas to szansa dla nas abyśmy stali sie bardziej otwarci i tolerancyjni a mniej ksonofobiczni,zaściankowi i nacjonalistyczni !

Swiat się otwiera więc nie możemy sie zamykać !

Więcej odwagi !

 

środa, 10 czerwca 2015
Świat ma Snowdena a my Stonogę.......

Sprawcą potężnego wycieku poufnych informacji dotyczących tak bezpieczeństwa USA jak i wsechpowszechnej elektronicznej inwigilacji obywateli i państwa na swiecie był(jest) mlody amerykański informatyk/analityk Edward Snowden,który po wykradzeniu tysięcy kompromitujacych informacji znalazł ostatecznie(?)schronienie w Rosji a ujawnione w sieci informacje skompromitowały tak amerykanską NSA jak i amerykanską administracje i wywiady/administracje wielu krajow na calym świecie.

W Polsce mamy od wczoraj wlasnego 'snowdena" ,który nazywa sie -omen nomen,Stonoga i jest drobnym biznesmenem o przeszłości zwiazanej z Samoobroną oraz ciągnocymi sie od lat postepowaniami sądowymi.

Otóż pan Stonoga opublikował w sieci tysiące stron akt ze śledztwa prowadzonego od ponad roku przez prokurature w sprawie tzw afery podsłuchowej,gdzie kilku kelnerów z poduszczenia(?) niejakiego Marka Falenty(podobno współpracownika CBA) przez miesiące nagrywały poufne rozmowy wielu ministrów ,szefów służb i biznesmenów w kilku warszawskich restauracjach.

Szumne zapowiedzi iz śledztwo w sprawie podsłuchów ujawni sprawców w ciągu kilku tygodni/miesięcy jak zwykle sie nie sprawdzily bowiem śledztwo trwa a teraz ktos z osób uprawnionych do dostępu do akt(prokuratura/pokrzywdzeni/ich prawnicy????) dostarczył Stonodze akta,ktory nastepnie wrzucil je na Facebook !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ponieważ wrzucenie tylu stron wymaga czasu,pracowity pan Stonoga robil to całą noc o czym, zresztą sieć doskonale wiedziała,a mimo to pan Cichocki-koordynator służb specjalnych pani premier Kopacz zamiast zamknąć strone Stonogi na Facebooku,spedzil kilka godzin z prokuratorem generalnym Seremetem dyskutując co w tej sprawie można zrobic !!!!!!!!!!!!!!!

Jak ujawnily dzisiaj media,policja i prokuratura oraz nikt w 9 slużbach specjalnych RP nie wiedział,że aby zamknąć strone na Facebooku należy rozmawiać z administratorem strony w Polsce a nie szukać na gwałt kontaktów z facebookiem w USA !

To kolejna kompromitacja prokuratury,policji,służb specjalnych i i ich koordynatora Cichockiego!!!

Inną kompromitacją jest żałosny list szefa CBA do premier Kopacz o tym jak poseł PSL Bury szkodzi jemu i jego ludziom!

Nie dość,że Wojtunik placze z powodu domniemanych krzywd Burego to jeszcze jego pismo do premier zly posel Bury ma czelnośc opublikować w internecie ku uciesze internautow i całej spoleczności.

Po tych wszystkich "rewelacjach" czyżby niesławnej pamieci minister Sienkiewicz mial rację,że Polska to takie "teoretyczne" państwo?????

poniedziałek, 11 maja 2015
Krajobraz po bitwie.......

No i naród raczył przemówić : Duda 34.5%,Komorowski 33.1% i Kukiz 20.5% ! a frekwencja poniżej 50% bo ok 49.5%.

Nie są to oficjalne wyniki tylko sondazowe,ale wydaje się że rzeczywiste niewiele będą odbiegać od tych prognozowanych.

Będziemy mieli drugą turę wyborów prezydenckich a wybór między Dudą a Komorowskim;jaki bedzie ostateczny rezultat dzisiaj niewiadomo.

Pierwsza tura jednakże pokazała jedno,bardzo ważne zjawisko: duża część społeczeństwa ma dość obecnego systemu politycznego z dwoma zwalczającymi się partiami(PO i PiS) przede wszystkim z powodu (a)niespełnionych obietnic oraz(b) popelnionych błędów i zaniechań!

To uderza przede wszystkim w elektorat Komorowskiego a więc wyborców i zwolenników PO bo to oni,często zaciskając zęby utrzymywali PO u wladzy od 8 lat;wynik pierwszej rundy stawia pod znakiem zapytania możliwość dalszej kontunuacji,chyba że i PO i jej elektorat w przyspieszonym tempie zdoła się zmobilizować!

Zakladając że w drugiej turze frekwencja wyniesie zbliżone 50% to moim zdaniem wynik bedzie następujący:

Duda - swoje 35% + 8 % od wyborców Dudy + 8% od wyborców Korwina,Palikota,Wilka etc czyli łącznie - 51% !

Komorowski - swoje 33 % + 3% wyborców SLD + 5% wyborców PSL + 3% łącznie wyborców Kukiza,Korwina i Palikota + 3% innych - łącznie 49% !

Sytuację,jak sie wydaje,może jedynie zmienić zwiekszona frekwencja;nawet udział 55% procent da zwyciestwo Komorowskiemu bowiem to jego elektorat pojdzie do urn;ponadto tak elektorat SLD jak i PSL bedzie glosować na Komorowskiego.

Elektorat Kukiza w takiej masie nie pójdzie do wyborów - zakladam że pojdzie polowa co daje 10% glosów a z tego 4./5 glosow otrzyma Duda a 1/5 Komorowski.

Przy 55% frekwencji Komorowski pokona Dudę w proporcji 52-48%!

Od samej PO jak i sztabu Komorowskiego zalezy czy potrafią zmobilizowac swoje struktury i swoich sympatyków!

A PO musi-jeśli chce się utrzymać przy wladzy - zając się wiekszośćią swoich zaniechań w przeszlości a tych grzechow ma bardzo dużo !

niedziela, 10 maja 2015
Wybierzcie mądrze !!!!!!!!!!!!!!!!!

Dzisiaj wybory prezydenta RP !

Idzdzie masowo i oddajcie głos.

Ale wybierzcie mądrze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Warto !

wtorek, 05 maja 2015
Prezydenckie wybory 10 maja.....

Nasi politycy - poza PO - zafundowali nam niezle ale niestety tanie - widowisko.

W powszechnej opinii - wbrew sondażom - prezydent Komorowski zostanie ponownie wybrany na drugą kadencję co zadecydowało,że liderzy największych partii w parlamencie NIE zdecydowali sie na wysunięcie swoich kandydatur i w zamian zaproponowali substytuty z drugiego a najczęściej z czwartego rzędu!

Część mediow nazywa tych"kandydatow" nie substytutami a "figurantami" czym z pewnością też są.

Oprócz figurantów-substytutów mamy jeszcze plejadę świrów i oszołomów o skrajnie antysystemowych poglądach,bez żadnej znajomości o roli,zadaniach i możliwościach prezydenta RP oraz jednego zdeklarowanego faszystę(p.Braun)!

Cała oranżeria,dla każdego coś milego !

Oszolomy i niedouki to panowie Korwin - Mikke(na scenie politycznej od ponad 25 lat!),Paweł Kukiz(nowonarodzony rockman ) i Adam Jarubas(ten od gitary i belkotu po węgiersku)- w sumie na tych trzech chce glosować(wg aktualnych sondaży) do 18%(!!!!) wyborców;głownie mlodych ,ktorym dzisiejszy świat się nie podoba.

Najzabawniejsze jest to,że ci trzej panowie nie mają ZADNEGO pojecia o tym jaka jest rola prezydenta RP,jakie są jego prerogatywy i uprawnienia!

Ale,że podobają się im ci trzej to się dziwię!może ci mlodzi też nie mają o niczym pojęcia?i nawszelki wypadek są przeciw?

Następnie warto wspomnieć kandydatkę(?) SLD panią dr Magdalenę Ogorek - wielką niemotę wyborów anno 2015 !

Pani Ogórek niewątpliwie jest bardzo atrakcyjną,mlodą kobietą ,doskonale ubraną w La Mania ale na tym jej zalety się kończą jest bowiem WIELKIM NIEMOWĄ !

Ale nie należy się nią martwić,po wyborach wyląduje w którejś ze stacji TV i to na prominentnym miejscu za dużą kasę.

Pozostaje figurant z PiS u pan Andrzej Duda- człowiek plastykowy bez własnych poglądów obronca SKOków,wielbiciel Lecha Kaczyńskiego ,któremu udało się zmobilizowac elektorat PiSu i chce na niego glosowac pomiedzy 25 a 30% wyborców.

Urzędujący prezydent pan Bronislaw Komorowski może i nie ma porywajacej kampanii,ale reprezentuje umiar,godnośc,spokój i mądrość glowy panstwa i takiego prezydenta kraj potrzebuje na najbliższe niełatwe lata.

Dlatego apeluję,idzmy do wyborów masowo 10 maja i wybierzmy osobe godną szacunku, z doświadczeniem i znaczącym dorobkiem  od razu w pierwszej turze,bo wstyd ciągnąc tę kampanię dodatkowe 2 tygodnie !

piątek, 10 kwietnia 2015
Znowu Smoleńsk!

Dzisiaj mija piata rocznica wypadku lotniczego pod Smoleńskiem,w ktorym zginęli wszyscy pasażerowie łącznie z ówczesnym prezydentem RP.

Przed samą rocznicą ,Naczelna Prokuratura Wojskowa(NPW) a tak naprawdę radio RMF zaserwowało nam nie tyle sensacje ale dużo lepszy odczyt z tzw czarnych skrzynek rozmów w kabinie pilotów,ktory dobitnie pokazuje,że nie tylko w kabinie przebywały w czasie podejścia do lądowania niepowołane osoby(co najmniej gen Błasik i dyr Kazana z MSZ) ale i czynnie wtrącały się w sam manewr podejścia do próby lądowania(gen Błasik),co prawdopodobnie wynikało z uporu prezydenta RP p L.Kaczyńskiego aby koniecznie rozpocząć uroczystośc bez większych opóżnien.

Oczywiście dla sekty PiSowskiej te nagrania to moskiewska manipulacja etc etc,Macierewicz plecie bzdury oczywiście o wybuchu ale trzeba przyznać,że nieprofesjonalnośc,krótkowzroczność,totalny brak wyobrażni i wrecz głupota wojskowej prokuratury nie tylko poraża ale przyczyniła się zdecydowanie o zamieszaniu w przeddzień rocznicy.

Prokurator Seremet grzmi i śledztwie w sprawie przecieku protokolu do RMF co jest bez sensu bo to nie pierwszy przyklad"kontrolowanego" przecieku z NPW !

Tych fagasów w mundurach należałoby jak najszybciej,w calości  wysłać na zieloną trawkę,a najlepiej do Afganistanu aby zobaczyli naczym polega wojna(vide sprawa z Nagar Khel !) a sama prokuraturę w wojsku zbudować od zera.

Tak przy okazji rocznicy warto byloby spytać co sie zmieniło w procedurach dotyczących podróży taki oso jak : Prezydent RP,Premier RP,Marszałkowie Sejmu i Senatu ?

Bo,że tchorze-politycy do dzisiaj nie kupili VIPowskich samolotów to wiemy,ale czy procedury sie zmienily? czy BOR stał sie bardziej profesjonalny?

Czy wszyscy generałowie moga latac razem?

Czy przelot na wspólne posiedzenie rady ministrów w Paryżu(z rada ministrów we Francji) odbyl sie jednym samolotem czy kilkoma?

itd itp !

Naród,czyli my wszyscy chętnie bysmy się dowiedzieli!

czwartek, 19 marca 2015
Solidarność = obrona przed Kalifatem i Rosją !!!!

Zamach na turystów w muzeum w Tunisie- w którym prawdopodobnie zginęło równiez 2 Polaków a 11 zostało rannych uświadomił jak sądzę tak społeczeństwu jak i politykom,iż stanowisko"nasza chata z kraja" jest nie do utrzymania i Polska jako część Europy i członek UE nie ma wyjścia i MUSI zająć aktywne stanowisko wobec dwóch podstawowych zagrożeń: agresywnego Kalifatu czyli państwa Islamistów(powstałego w rezultacie wojny domowej w Syrii i niechęci USA do pozbycia się reżimu Assada),które atakuje "niewiernych" w Europie oraz agresywnej Rosji,która po anszlusie Krymu ostrzy sobie zęby na coraz większe "kawałki Ukrainy.

 

Polska od dawna zwracała uwagę swoich partnerów tak z UE jak i NATO na rosnące zagrożenie ze strony Rosji,gdzie odradza się imperialne myślenie i autokratyczna  polityka prezydenta Putina może doprowadzić do eskalacji działań zbrojnych na wschodzie UE.

Zachód ,powoli ale wreszcie zaakceptował nasz punkt widzenia i dostrzegł niebezpieczeństwo dla stabilności całego regionu,czego dowodem są sankcje ekonomiczne i "obudzenie się" NATO połączone ze wzmacnianiem jego wschodniej flanki.

Pozostaje tzw południe Europy,które jest zagrożone ekspansją i eksportem dżihadistów z pogranicza Iraku i Syrii(ale również z pln-wschodniej Nigerii-Boko Haram) do krajów europejskich(zamachy w Paryżu i Kopenhadze oraz ich próby w Belgii),gdzie również potrzebna jest stanowcza,militarna niestety,reakcja EU !

Skoro Polska i kraje Wschodniej Europy obawiają się przede wszystkim Rosji i oczekują tutaj wsparcia tak NATO jak i pozostałych czlonków UE to nie możemy ignorować obaw naszych poludniowo-zachodnich partnerów z UE wobec zagrożenia ze strony islamistów!

Zamach w Tunisie gdzie ginie 2óch naszych obywateli jasno ilustroje iz my Polacy przed terroryzmem islamskim NIE UCIEKNIEMY !

Nasi rodacy masowo jeżdzą na urlopy do Egiptu,Turcji,Maroka i musimy sie liczyć iż niebezpieczeństwo aktów terrorystycznych będzie tam istniało.

Zresztą terrorysci mogą uderzyc wszędzie,w tym tam gdzie jest dużo naszych:w Londynie,Manchesterze,Madrycie,Paryżu,Berlinie,Rzymie,Barcelonie,Atenach itd itd  ale również w Warszawie.

Jeśli chcemy wsparcia zbrojnego ze strony NATO oraz gospodarczego ze strony UE(armia UE to utopia niewarta chwili uwagi) to musimy militarnie zaangażować się na bliskim wschodzie by zdusić państwo Kalifatu Islamskiego!

A to oznacza wysłanie tam minimum klucza lub eskadry naszych F-16 a i niewykluczone kontyngentu lądowego!

Pokazując w ten sposób naszą solidarność i zaangażowanie dopiero wtedy możemy liczyć na wzajemność w budowaniu obrony przed zakusami Rosji Putina!

I tego dzisiaj ,po zamachu w Tunisie,oczekuję od naszego rządu! Takie też stanowisko pani Premier powinna zaprezentować na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie UE !poniedziałek, 09 marca 2015
Trzy zagrożenia i banda niedorostków......

W naszym kraju nad Wisłą leniwie toczy się kampania prezydencka,media żyją głównie aferą Durczoka,trochę frankowiczami od czasu do czasu dyskusja o zagrożeniu wojną przez Rosję Putina.

Zadne media ani chyba i politycy nie zastanawiają się nad trzema poważnymi zagrożeniami a w szczególności nad niezbędnymi działaniami jakie nasz rząd i administracja winna podjąc bez zwłoki.Pewnie stabloidyzowana polityka nie lubi trudnych tematów a niedorostki w polityce jakich wielu u nas(vide żałosna lista kandydatów na kandydatów na Prezydenta RP)nie rozumieją co ważne bo i poco .

Te zagrożenia to :


1/propozycja szefa KNF przewalutowania kredytów w CHF(oraz pewnie i w Euro)

2/awantura w służbach w związku z kolejnymi taśmami nagrań polityków i

3/zagrożenie wojną przez Rosję

Zacznę od charakterystyki pierwszego zagrożenia bowiem dotyczy ono nie tylko niefrasobliwej masy kredytobiorców ale całego systemu bankowego a co zatym idzie całego sektora finansowego w tym finansów publicznych.Otóż gdyby dokonac - jak chce KNF- konwersji kredytów w CHF wg kursów z dnia zawarcia umów kredytowych,po stronie banków powstałaby strata obliczana na kwotę około 30 mld pln!konwersja również Euro to dodatkowe straty ,może ok 8-10 mld ! przy zyskach calego sektora w 2014 r na poziomie 16 mld,straty przewyższające zyski musiałyby byc pokryte z kapitału a to oznaczałoby bankructwo kilku banków i niewyobrażalne koszty bowiem środki w BFG na pokrycie depozytów w bankach(gwarantowane do równowartości 100.000 Euro)nie pokryją tych zobowiązań a więc nadszarpnęłyby finanse państwa i załamały budżet,co pociąga za sobą dalsze kosztowne konsekwencje.

Rząd w tym Minister Finansów  i Premier w tej materii znamiennie milczą zamiast wziąść na dywanik kierownictwo KNF i po ojcowsku wytłumaczyć,że nie tędy droga i należy wypracować rozwiązanie przez same banki,nad czym zresztą się ostro pracuje !

Awantura w służbach pomiedzy szefem ABW a prokuratorem generalnym,rewelacje o specjalnej grupie śledczej rzekomo podsłuchującej szefostwa i byłe szefostwa ABW,CBA i innych rozlicznych służb dowodzi kompletnego braku nadzoru cywilnego nad służbami ! nie miał tej kontroli Jacek Cichocki-"koordynator" za Tuska,wygląda też ze i Sienkiewicz też nie,nie mówię o nowej minister Piotrowskiej bo jest taka nieistniejąca,że nie wiadomo czy jest czy nie!Komisja d/s służb Sejmu też jest o kant d..y,bo służby robia ją jak chcą i nic nie wie !

Na miejscu szefa rządu wywaliłbym z mety wszystkich obecnych szefów,zmienił zasady działania komisji Sejmowej(regulamin powinni napisać prawnicy spoza służb) i powołał na koordynatora kogos z jajami,który nie tylko potrafiłby nadzorować ale i skonsolidować ich funkcje!w Polsce mamy 9 czy też 11 służb ,zatrudniają z 10.000 agentów,wydają kupę kasy a podsłuchują polityków - kelnerzy ! jak tak jest to po co nam służby???????????????

Trzecie zagrożenie to potencjalne rozszerzenie wojny na Wschodniej Ukrainie albo na wieksze jej terytorium,albo na Nadniestrze czy Moldawię a i nie wykluczone na kraje nadbałtyckie.

Polska powinna nalegać, na USA przede wszystkim,na bezzwłoczne wysłanie skutecznej broni defensywnej tj broni przeciwpancernej,dronów,systemów elektronicznej telekomunikacji,karabinów snajperskich i amunicji oraz szkolenia przez instruktorów.

Jeśli koszt ofensywy Rosyjskiej na Ukrainie wzrośnie,to wreszcie Putin zrozumie,że są granice łamania prawa miedzynarodowego i złamania wcześniej podjetych zobowiązań.

Mamy liczną Polonię w USA,liczna jest też tam diaspora ukraińska i skoro rozmowy Kopacz-Obama nie dają rezultatu to kilkaset tysiecy maili,depesz i listów do Obamy o broń dla Ukrainy może przezwyciezyć jego bezwładnośc !

Nalegać też trzeba na stałąobecnośc wojsk NATO w Polsce,Rumunii i krajach bałtyckich!

Trzeba dać odpór lobbystom rosyjskim w Niemczech,Francji i innych krajach,również mobilizując mieszkających tam rodaków niech piszą i m ailuja do Merkel i Hollande;skoro mamy ich w Niemczech ok 1 mln a we Francji ze 150.000 trzeba ich zmobilizowac i tym mógłby się zająć Schetyna i ociężały MSZ.

Skoro Ambasador Polski w USA ,Jerzy Kożmiński w czasie debaty w Kongresie nad przyjęciem Polski do NATO skutecznie potrafił zmobilizować Polonie do dzialania to dlaczego nie teraz,a niebezpieczeństwo jest bliższe i wieksze!

Powinniśmy też aktywnie lobbować za utrzymaniem i zwiekszeniem sankcji ekonomicznych wobec Rosji tak w krajach Unii ale i w Komisji oraz Parlamencie Europejskim.

A kiedy pani Premier ostatni raz rozmawiala z Merkel,Renzim,Hollandem czy Cameronem ???

Skoro odczuwamy niebezpieczeństwo,dlaczego MON i Siemioniak pozwalają odejść do cywila kilkudziesięciu tysiącom zawodowych żolnierzy ,zaprawionych w boju w Afganistanie i Iraku,obytych z nowoczesnym sprzetem skoro nie mamy przeszkolonych rezerw???? głupota czy dywersja ?

Od lat kitlaszą się przetargi na systemy przeciwrakietowe,szturmowe smiglowce etcskoro grozi nam potencjalnie konflikt zbrojny to trzeba uchylić obowiązek przetargów i pilnie kupić najlepszy i sprawdzony sprzęt ! i to szybko

Ale żeby spr ostać tym wyzwaniom to trzeba wiedzieć co i gdzie trzeba zrobić i mieć cojones aby to zrobić!

Największą cenę zawsze w przeszłości płaciliśmy za zaniechania;oby historia znowu się nie powtorzyła!

środa, 04 marca 2015
Obrzydliwośc i krótkowzroczność

O stosunku naszej Straży Granicznej,MSW i Biura d/s Cudzoziemców do potencjalnych azylantów,emigrantów i uciekinierów pisałem już kilkakrotnie.

Asumpt do dzisiejszej notki dała dzisiejsza informacja  iż w ośrodkach dla cudzoziemców zdecydowano wymontowac kraty z okien,a miły pan z Helsinskiej Fundacji w Radiu TOK FM chwalił,iż w tych ośrodkach cudzoziemcy nie muszą juz stawac codziennie na porannym apelu(!),jadać we wspólnych stołówkach,mogą posiadać komorki(!)-ale bez urządzeń nagrywających i przebywać(!) we wszystkich pomieszczeniach przez całą dobę a nie tylko na specerniaku !!!!!!

No patrzcie,więzienie-bo tak trzeba te ośrodki nazywać ,robi się bardziej humanitarne!

Innym przyczynkiem do notki jest fragment wczorajszej wypowiedzi Zbyszka Bujaka w "w kropce nad i" Moniki Olejnik,który stwierdził,iż raporty przedstawiecieli UE z wizyt w tych ośrodkach oraz nt stosunku do cudzoziemców  przez nasze organa graniczne są nie tylko tragicznie fatalne ale co gorsza od lat się nie zmieniają.

Otóż okazuje się-czego jako obywatele doświadczamy w innym wymiarze na codzień-gdy taki pogranicznik ma władzę to budzi się w nim nie tylko nienawiść i pogarda do cudzoziemca(Araba,Czeczeńca,Wietnamczyka,Afgańczyka,Syryjczyka a ostatnio i Ukraińca) że musi pokazać kto to rządzi i jak rządzi!

Z reguły nasz nie zna żadnego obcego języka(bo poco),nie ma pojecia o innych kulturach i zwyczajach(są gorsze przecież od naszych),nie jest zainteresowany cudzoziemcami bo są brudni,inni itp itd ale ma nad nimi 100% władzę którą się może upajać,i odreagowywać wszystkie swoje polskie kompleksy.

Wojna Rosji z Ukrainą,jeśli się będzie przedłużać spowoduje,czy tego chcemy czy nie,masowy exodus Ukraińców do Polski,do czego jak się wydaje zupelnie nie jesteśmy przygotowani!

Nie slyszalem żadnej wypowiedzi milczącej na wszystkie tematy pani minister Spraw Wewnetrznych Piotrowskiej ,podobnie jak i MSZ o Pani Premier nie wspominając.

Chwalimy sie ewakuacją 180 osób polskiego pochodzenia z Donbasu,a co będzie jak 300.000 Ukraincow z Kartą Polaka pojawią sie na granicy????

W latach 1956-1960 przyjęliśmy ponad 350.000 Polakow deportowanych przez Stalina na Sybir,Kazachstan i czort wie gdzie jeszcze i jakoś daliśmy radę ,czy teraz damy mam duże wątpliwości.

Demografia w Polsce jest taka ,że bez zastrzyku emigrantów gospodarka nam padnie,ale nic nie robimy aby temu zapobiec a przynajmniej otwierając nasze granice tym,ktorzy tą luke mogliby zamknąć;a kto to łatwiej uczyni niz nasi najbliżsi sąsiędzi ?????

wtorek, 17 lutego 2015
Polska i "kalifat" islamski

Zwyrodnialcy z Kalifatu ISIS raczą nas od dłuższego czasu ohydnymi przekazami mordowania zakladnikow;a to poderżną na wizji komuś gardło,a to spalą kogos żywcem w klatce,ostatnio zarżnęli na plaży ok 20 zakladnikow koptów bo są chrześcijanami.

Zbrodniaze i zwyrodnialcy popelniaja swoje zbrodnie w imieniu proroka Mahometa i co zadziwiające najbardziej barbarzyńskimi z tzw konwertyci,tj kiedyś chrześcijanie ,którzy po wypraniu im mozgów,przeszli na Islam.

Nie brak tam Niemcow,Belgów Franuzów,Skandynawów,Amerykanów a i trafiają się Polacy.

Cały Zachód przeciwko któremu przede wszystkim skierowana jest ofensywa dżihadistow spod znaku kalifatu się zmobilizował i wysyła swoje samoloty aby bombardować rozprzestrzeniającą się falę wojsk kalifatu obliczanych na ok 30-40.000 dobrze uzbrojonych i fanatycznych wojowników.

Po mordach na Arabach ,kraje bliskiego wschodu(Egipt,Jordania) tez obudzily sie z letargu i zaczęły walczyc ramie ramie z silami USA,Francji,Wlk.Brytanii,Danii.

W tej koalicji kolejny raz zabraklo Polski;popieramy-slownie- walke z kalifatem i tyle!

Chyba zapominamy o czymś takim jakim solidarnośc i pomoc w walce ze złem!bezwzgledu na to czy to zlo jest na naszej granicy czy kilka tysiecy kilometrów dalej.

Skamlemy o pomoc NATO w związku z wojną na Ukrainie,ale naszych F-16 nie chcemy wysłać na bojowe misje nad Irak&Syrie!

Klucz naszych F-16 ,przy okazji przeszkolony w boju i koordynacji działan z innymi samolotami NATO bylby z pewnościa silnym impulsem dla zwiekszenia zaangażowania militarnego krajów NATO w Polsce i zwiekszenia naszego bezpieczeństwa.

Dlaczego tego nie robimy(podobnie jak nie wzielismy udzialu w patrolach na Libia) nie wiem,i nie rozumiem.

Opowieści o kosztach takiej operacji nie chcę sluchać bo bezpieczeństwo jest bezcenne.

Czy musimy kontynuować polityke cieplej wody w kranie w dalszym ciagu?w tym w polityce zagranicznej?

Jeśli Dunczycy mogą wysłać samoloty to dlaczego Polska nie może(nie chce?)

A moze rację ma bohater rozmowy pt"papierowe wojsko" w ostatnim numerze "Polityki",że tak naprawdę nie mamy sil zbrojnych z prawdziwego zdarzenia?

A jak Putin zdecyduje się przesunąć granice bardziej w naszym kierunku to dopiero nam sie woda w kranach( i nie tylko)zagotuje!


poniedziałek, 09 lutego 2015
Bezczelna Moskwa,bezradna Europa

W odpowiedzi na domniemane(?)propozycja Putina,Kanclerz Merkel&Prezydent Hollande niespodziewanie polecieli na rozmowy z Poroszenką do Kijowa a nastepnie do Moskwy na rozmowy z Prezydentem Putinem.

Jakie były rezultaty tej niespodziewanej misji nie wiadomo,wiadomo,że rozmowy były kontunuowane przy okazji Konferencji nt bezpieczeństwa w (nomen omen) Monachium a "czworka" tj Putin,Merkel Hollande i Poroszenko maja sie spotkać w Minsku w środę 11 lutego.

Jak wynika z niewielkich przecieków prasowych,rozmoway mają zmierzać do uzgodnienia kolejnego kompromisu,który nie tylko usankcjonuje kolejne"zdobycze"terytorialne separatystów(wspieranych przez regularną armię rosyjską) ale ma zapewnić samozwańczym republikom-w ramach państwa ukrainskiego quasiautonomiczna pozycję polityczną;Ukraina ma zrezygnować z ambicji  wejścia do UE oraz NATO co Zachod ma zagwarantować.

Minister Ławrow zreszta domagał sie dalszych dodatkowych gwarancji w trakcie swojego wystapienia w Monachium,i mimo że te żądania wzbudzily wesołość,to nalezy je poważnie potraktować,tym bardziej,że to Rosja podeptała gwarancje zawarte w Memorandum Budapesztenskim z 1994 r a Zachod na to praktycznie nie zareagował.

Presja Rosji wynika też-jak sie wydaje- z rozważania przez USA mozliwości wysłania do Ukrainy sprzetu defensywnego(bron przeciwpancerna,drony,łącznośc elektroniczna itp) aby umożliwić zatrzymanie separatystycznorosyjskiej efensywy na Debalcewo a w przyszłości prawdopodobnie Mariupol.

Wypowiedzi kanclerz iz dostawy broni na Ukrainie tylko zintensyfikuja wojnę (podobnie mówi zreszta i Hollande) nie mają żadnej podstawy;to Rosja intensyfikuje działania wojenne a nie Ukraina.

Cała obecna sytucja coraz bardziej przypomina te z 1938 roku;zachód kolejny raz hamletyzuje a dyktator robi swoje poslugując się złudzeniami i fałszywymi obietnicami !

Nie ma żadnej gwarancji- jeśli "deal" w Mińsku dojdzie do skutku,iz Rosja wycofa się z Ukrainy i Krymu i nierozpocznie kolejnej ofensywy "zielonych ludzików" na wiosnę aż do pełnej aneksji całej Ukrainy !

A pozatym dlaczego Ukraina ma się godzić na swoją wasalizację przez Rosję?i jakim prawem Niemcy i Francja a tak naprawdę cała Unia ma się na to godzic?

A jak Rosja zażąda za rok aneksji Łotwy,Litwy i Estonii? a może Polski??

Co wtedy?

piątek, 06 lutego 2015
Naiwni????

Kanclerz Merkel i prezydent Hollande podjęli misję  dyplomatycznego rozwiązania konfliktu Ukraina- Rosja i jeśli sie powiedzie powstrzymania dlaszej eskalacji wojny na wschodzie Ukrainy.

Wczoraj przedstawili swój plan prezydentowi Poroszence a dzisiaj oboje wybierają sie do Moskwy na rozmowy z prezydentem Putinem,czlowiekiem,ktory zdecydował o zbrojnej agresji na Ukrainę w tym o anszlusie Krymu.

Ta misja M+H przypomina misję premiera Chamberlaina do Monachium w 1938 roku,który po rozmowach z Hitlerem oświadczył struchlałemu światu"przywożę Wam pokój!" który zakończył się hekatombą 50 mln zabitych w rezultacie drugiej wojny światowej,którą celowo rozpętał Hitler.

Nie wierzę w powodzenie misji Merkel&Hollande ,bowiem celem Rosji jest zwasalizowanie Ukrainy i powolne odbudowanie potegi Rosji na świecie wraz z utrzymaniem anachronicznych stref wpływów pomiedzy światowymi mocarstwami wśród których koniecznie musi być Rosja.

W komentarzach prasy nt zawartości planu Merkel&Hollande spekuluje się,że Rosji coś trzeba dać- tj uznać aneksję Krymu i zagwarantować iż Ukraina nigdy nie będzie ani członkiem UE ani NATO a być może wtedy Rosja wycofa swoje wojska ze wschodniej Ukrainy,ktora ma otrzymać bardzo daleko idącą autonomię!

Taki plan to totalna kapitulacja!

Jakim prawem Rosja uzurpuje sobie prawo decydowania o miejscu na świecie innego państwa?i jakim prawem to żądanie jest akceptowane przez kraje zachodniej Europy i USA ?

Ten sam scenariusz już przerabialiśmy przed wejściem do NATO Polski;rezultatem niezrozumialego ustępstwa Zachodu mamy nieszcżęsne porozumienie NATO-Rosja z 1997 r którego Rosja nie przestrzega a Zachod boi się wypowiedzieć;podobnie jak z gwarancjami dla Ukrainy zawartymi w Memorandum w Budapeszcie z 1994 roku !

Rosja rozumie tylko i wyłącznie siłę! podpisze każdy dokument ale go nie będzie przestrzegać jak tylko spostrzeże słabość drugiej strony.

Stąd potrzeba nam nie misji Merkel&Hollande do Moskwy a dostaw broni defensywnej ze wszystkich krajów NATO na Ukrainę:broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej,karabinów snajperskich dużej donośności,noktowizorów,nowoczesnych środków łączności,dronów oraz pomocy finansowej aby wbrew Rosji i pomimo wojny reformować w szybszym tempie kraj.

A przy okazji wstyd mi jako Polakowi,gdy czytam,że Litwa dostarczyła na Ukrainę elementy uzbrojenia,a Polski MON czeka na oficjalne zapytanie Kijowa!

A gdzie solidarność panowie i panie politycy??????szczególnie ,że jak Putina nie powstrzymamy teraz to możemy go powstrzymywać już na Bugu!

piątek, 16 stycznia 2015
"Frankowe-CHF" szalenstwo

No i stało się!

SNB(Szwajcarski Bank Centralny) uznał,iż nie będzie dlużej bronił kursu CHF/Euro na poziomie 1:1.2 i zdecydował o uwolnieniu tego kursu co w Polsce zaoowocowało "wystrzalem" tego kursu w stosunku do pln z poziomu 3.57pln/CHF nawet do -przejściowo- 5.19pln/CHF ! aby ustabilizować się gdzieś na poziomie ok 4.20pln/CHF.

Dla ponad 550 tysięcy kredytobiorców we frankach to niewątpliwie szok skoro z dnia na dzień nie tylko wzrosły comiesieczne raty o ok 20% ale wartośc zaciagnietego kredytu wzrosła-w zależności od daty jego zaciągnięcia - o 20 do nawet ponad 100%!

Moja pierwsza i podstawowa reakcja: nie panikować! jak okazało się pierwszego dnia kurs ustabilizował się na poziomie +/- 4.20-4.28 pln/CHF i w najbliższych dniach nie powinny nastapic wieksze wahania kursowe.

W przyszłym tygodniu ECB(Europejski Bank Centralny) ma rozpocząć akcje skupywania aktywów na wielką skalę (od 22.01.br) co powinno wpłynąć na relacje Euro/CHF oraz na kurs pln w stosunku do innych walut.

Najprawdopodobnie US$ się umocni(wraca do łask inwestorów) a relacja Euro/CHF może się ustabilizować na poziomie 1:1.1 ; to może oznaczać iż w średniookresowym terminie(3-6 miesięcy) zloty może się poruszać w stosunku do CHF na poziomie 4.0-4.4 ;czy wyjdzie poza w/w przedział nikt nie jest w stanie określić.

W zwiazku z powyższym moja rada dla kredytobiorców w CHF jest spokojne przeliczenie jak bardzo nowy kurs uderzy nas po kieszeni aby zdeterminować czy możemy w dalszym ciągu  kredyt obsługiwać;ponadto warto przypomnieć sobie jak brzmią zapisy umowy kredytowej odnosnie odsetek;Bank Centralny bowiem oprócz uwolnienia kursu obniżył stopę procentową do minus(-)0.75% p.a .

Oznacza to że w niektórych przypadkach-jeśli marża była poniżej tej wartości,iż to nie my a a bank powinien mam dopłacać.

W innych przypadkach-zawsze-koszt odsetkowy(tj marża plus odsetki(a raczej minus odsetki) będzie niższy.

Należy też-o ile znajdujemy się na granicy mozliwosci obsługi kredytu-zastanowic sie(a banki tutaj z pewnością będą elastyczne) opcją wydłużenia okresu spłaty kredytu(np z 15 do 20 lub 20 do 25 lat) co poskutkuje obniżeniem comiesięcznej raty.

Ponieważ okresy na jakie zawierano umowy kredytowe są długie od 15 do 30 lat-trzeba sie liczyć z duzymi-w obie strony- wahaniami kursów w tym okresie a więc generalny wniosek :pożyczamy w walucie w której zarabiamy!

I kolejny wniosek- NBP ani polski rząd nie są w stanie skutecznie i w długim okresie - bronic określonego kursu pln do innych walut - a więc należy jak najszybciej wstąpić do strefy Euro!

tak jak to zrobily ostatnio wszystkie kraje nadbaltyckie a rozwiązania na Węgrzech w przypadku naszego kraju(w tym ze względu na wielkość gospodarki)w grę absolutnie nie wchodzą.

piątek, 09 stycznia 2015
Straszny przełom 2014/2015

Mam wrażenie że coś autentycznie strasznego dzieje się  na przelomie 2014 i 2015 :

* śmierć Krzysztofa Krauze;

* katastrofa samolotu Air Asia;

* śmierć Edmunda Wnuk-Lipinskiego;

* zamach na redakcje "Charlie Hebdo";

* śmierć Tadeusza Konwickiego;

* śmierć Józefa Oleksego;

Co jeszcze nas czeka ?

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29