| < Wrzesień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zakładki:
Tagi
RSS
czwartek, 21 września 2017
Cuda Morawieckiego odczarowane.......

Pan wicepremier i minister finansow Morawiecki z triumfem oglosil na wczorajszej konferencji prasowej,ze nigdy w sierpniu nadwyżka budżetowa nie osiągnęła prawie 5 mld pln!

To fakt i sam w sobie pozytywny!

Ale popatrzmy co sie za tym kryje - a oczym pan wicepremier nie raczył poinformowac?

Otóż nadwyżka wynika z nieproporcjonalności pomiedzy dochodami budżetowymi i wydatkami budżetowymi; o ile dochody budżetowe wyniosły ok 72% zaplanowanych to wydatki sięgnęły ledwie 56% co daje ową nadwyżkę.

Co to oznacza? ano to,że rzeczywiście dochody-szczególnie z VATu istotnie wzrosły szybciej niż planowano,ale wydatki są skutecznie hamowane.

Hamowane wydatków to przede wszystkim celowe(!) opóżnianie przekazywania środkow z budżetu centralnego na inwestycje co powoduje właśnie tą nadwyżkę.

A brak inwestycji to spowalnianie wzrostu gospodarczego i spowalnianie niezbędnych inwestycji .Wicepremier na końcu stwierdził że na koniec roku przewiduje deficyt w budżecie co oznaczać będzie nie mniej niż więcej wzrost zadłużenia finansów publicznych.

Reasumując konsumujemy coraz więcej na kredyt!

I  takiej sytuacji nie da sie utrzymać w nieskonczoność o czym zachwycony elektorat i sympatycy PiSu wydają się nie widzieć nie mowiąc o tym,że nie potrafią zrozumieć !

piątek, 15 września 2017
Czy tzw"dobra zmiana" da rade zapobiec krachowi w emeryturach?

Obecny system emerytalny ugina sie pod ciężarem sytuacji demograficznej Polski,gdzie przybywa szybciej emerytow(już stanowią ok 16% populacji) niż pracujących.

Na domiar zlego dwie "reformy" wprowadzone przez PiS przyspieszaja tempo spadku pracującej(i placącej składki ZUS)populacji populacji;reforma lub deforma szkolnictwa zaskukuje opóznieniem w wejsciu na rynek pracy ok 500.000 osób a obniżenie wieku emerytalnego z 67 do 60 i 65 roku zycia przuspieszonym przejściem na emerytury ok 330.000 osób!

O ile ostatnio dopłaty z budżetu do ZUS(na wypłatę bieżących wydatkow na emerytury) wynosiły ok 40 mld pln,to od przyszlego roku ta kwota wzrosnie do 50 mld a w ciągu kilku lat do 100(!) mld pln.

Przy przychodach budżetu szacowanych w przedziale 400-450 mld pln bedą to najwieksze  pojedyncze wydatki,i są uzasadnione obawy czy nie doprowadzą one do krachu w budżecie.

Stąd w Min Fin trwaja-podobno- prace nad kolejną reformą systemu emerytalnego,ktory ma polegać m.innymi na wprowadzeniu jednolitej,państwowej emerytury dla każdego na poziomie +/- 1000 pln/miesiecznie,uzupełnianej indywidualnymi programami typu IKE,zakładowymi itd

Warto w powyższym kontekście wskazać i przypomnieć,iż za 1000 pln miesięcznie nie da sie wyżyć a my Polacy nie chcemy ani specjalnie nie umiemy oszczędzać;

Populistyczne dwie reformy PiS -niestety za aprobatą dużej części spoleczeństwa niepotrafiącego mysleć w dluższej nie rok perspektywie-podłożyły pod kraj tykającą bombę ktora może eksplodować już za kilka lat!PiSu juz wtedy u wladzy nie będzie(więc ich to nie obchodzi) a spłęczństwo dostanie w d..e i gniew obróci się przeciwko aktualnie rządzącym?

Czy o to chodzi dzisiaj Kaczyńskiemu i jego akolitom?

środa, 06 września 2017
Reparacje od Niemiec?prawda czy falsz?

Jakos tak w ogorkowym sezonie(w tym roku takiego sezonu nie bylo),PiS nagle wróił do kwestii reparacji(odszkodowań) od Niemiec za straty jakie Polska poniosła w rezultacie 2gie wojny swiatowej.

Oredownikiem zostal posel PiS niejaki Mularczyk a w jego slady poza wodzem PiS Kaczynskim poszli inni działacze tej partii,otwierając kolejny front i konfrontacje tym razem z Niemacmi.

Warto przypomnieć w kontekście w/w głupich i nieodpowiedzialnych dzialan-fakty:

 

1/2ga WSwiatowa w Europie skonczyla sie 8 maja 1945 r podpisaniem bezwarunkowej kapitalucji przez hitlerowskie Niemcy i 4 mocarstwa(USA,Wlk Brytanie,ZSRR i Francję)

2/akt kapitulacji oznaczal KONIEC panstwa Niemieckiego

3/pomiedzy 17 lipca a 2 sierpnia odbyla sie Konferencja Poczda,mska(z udzialem USA/ZSRR i Wlk.Brytanii) gdzie ustalono m.innymi demiliratyzacje,denazyfikacje,demokratyzacje,decentralizacje i dekartelizacje Niemiec;odszkodowania dla panstw poszkodowanych przez Niemcy(kodszkodowania mialy byc wyplacane z terytoriow okupowanych przez zwycieskie mocarstwa),15% odszkodowan naleznych ZSRR ma otrzymac Polska,przesiedlen ludnosci niemieckiej z terenow Czechoslowacji,Polski i Wegier,podzial Niemiec na 4 strefy okupacyjne,ustalono zachodnia i pln granice Polski(nie ustalono wschodniej granicy Niemiec co nastapilo dopiero w 1990 r)

4/w 1949 r z trzech stref zachodnich powstala Niemiecka Republika Federalna a ze strofy okupowanej przez ZSRR ,Niemiecka republika Demokratyczna

5/w 1952 trzy mocarstwa zachodnie zrzekly sie dalszych odszkodowan z terytorium NRF;ZSRR uczynil to 22.08.1953 a w ślad za nim rząd polski w dniu 23.08.1953

Warto zaznaczyc,że skoro Polska otrzymywala 15% odszkodowan naleznych ZSRR,z momentem rezygnacji ZSRR z reparacji automatycznie Polska nie mogla domagac sie odszkodowan,chyba ,zeby(teoretycznie) rzad NRD mial zamiar dalej te odszkodowania wyplacac(czego oczywiscie nie uczynil)

A wiec zrzeklismy sie odszkodowan w 1953 w sposob prawnie wiazący!

Traktaty gwarantujace ostateczna granice Polski na zachodzie podpisano w 1990 roku przez rzady premiera Mazowieckiego i kanclerza Kohla,bedace nastepstwem traktatu zjednoczeniowego Niemiec tez z 1990 r(tzw traktat 2+4)

6/w ramach polsko-niemieckiego traktatu z 1990 powstala Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie zasilone przez rząd Niemiec kwota 2.5 mld DM,z ktorego zaspakaja sie indywidualne roszczenia Polakow wynikajace ze szkod doznanych w czasie 2 wojny m.innymi ofiar obozow koncentracyjnych,prac przymusowych itd

Reasumujac :otzrymywalismy odszkodowania w latach 1945-1953,uzyskalismy czesc Niemieckich terytoriow na Wschodzie(Pomorze ,Warmie&Mazury,Dolny Slask,Lubuskie i Zielonogorskie,Opole) oraz srodki wyplacane osobom fizycznym przez Fundacje j.w

7/ten stan- braku podstaw do jakichkolwiek dodatkowych roszczen  potwierdzil rzad RP w 2004 r

 

Temat reparacji i odszkodowan zostal w pelni,kompleksowo zalatwiony i jest zamkniety;nie ma zadnych powodow ani faktow mogacych wznowic te ewentualne roszczenia.

Kolejny ruch PiS to kolejna proba jatrzenia i atakowania naszego najwiekszego partnera gosp[odarczego i sprzymierzenca w NATO i EU dla niskich,partyjnych wewnetrznych interesikow.

wtorek, 05 września 2017
Nasza pilka nozna

Dwumecz w weekend zaczelismy laniem w Kopenhadze(0:4) i zwyciestwem w Warszawie(3:0).

Wiekszośc obejtrzała mecze w telewizji częśc na żywo w tym 56 tys na arenie PGE - Narodowym.

Co mozna powiedzieć o naszych pilkarzach,szczególnie  w świetle entuzastycznych wypowiedzi kibiców opuszczających stadion wczoraj wieczorem?

Mnie nasz zespół rozczarował; nie tyle otrzymanym laniem od Duńczyków ile przebiegiem meczu w Warszawie.

Zacznijmy od tego ostatniego meczu:

- w pierwszej połowie nie zaistniał Grosicki

- nowi gracze tj Rybus,Markuszewski i Milik wypracowali jedna sytuacje po ktorej padla bramka(Milik) ale potem juz niewiele wychodziło

-Milik powinien strzelic nie jedna a co najmniej 2/3 bramki bo niestety pudlowal równo i to w sytuacjach sam na sam z bramkarzem!inna rzecz że Milik-przynajmniej w reprezentacji regularnie pudłuje mimo wylożonych przez partnerów piłęk;albo strzela za szybko i nerwowo albo sie spóznia;kłopot jest taki ,ze brak dla Milika dublera i wtedy atak to tylko Robert Lewnadowski

Robert Lewandowski tak naprawdę strzelił dwie bramki:jedną fantastycznie z wolnego(nieuznana) i drugą z karnego(tak naprawdę ten karny był za nieuznaną bramke podarunkiem od sędziego)

-Polacy grali chaotycznie i nerwowo,dopiero wprowadzenie Błaszczykowskiego uspokoiło gre a Błaszczykowski narzucił agresywny styl gry po których padły bramki Glika i Lewnadowskiego(mogly byc też Milika -ale o nim już wcześniej)

Obrona dosyć chaotyczna,ale dużo lepsza niż w Kopenhadze(Glik i Pazdan);

Fabianski dobrze i skoncentrowanie bronił;bramka Kazachów(spalona) pokazala jak dziurawa potrafi być nasza obrona

Co do meczu z Dunczykami - disaster jak mówią Angole -samotny Lewnadowski otoczony przez dwoch a czasami trzech rosłych graczy z Danii nic nie mógł(nie potrafil?) zrobic a koledzy tez nie pomagali!

W obu meczach brakowalo dlugich podań do przodu ,nie brakowalo zato wielu nieporozumień.

W takim stanie może uda się nam wygrać pozostale 2 mecze(z Armenią i Czarnogorą) ale łatwo nie będzie!

Jak oceniam szanse na MS 2018? wyjście z grupy będzie sukcesem,na wiecej sie nie nastawiam.

Jest grupa zawodników dobrej europejskiej klasy:Lewandowski,Blaszczykowski,Piszczek,Fabianski,Szczęsny,Glik;

jest kilku aspirujacych do tej klasy:Milik,Grosicki,Pazdan ,niestety reszta ma jeszcze sporo do nauczenia sie i podciagniecia.

Czy wroci Krychowiak?oby bo Zielinski wypada slabo;czy wroci Kapustka? gdzies zginal w Anglii

Ale tym bedziemy sie martwic i spekulowac po pazdziernikowych meczach!